Powiat

Trzy koszmarne drogi wreszcie będą naprawione

Spore dofinansowanie i spore zgromadzone środki, a także zainteresowanie firm przetargiem i korzystne oferty – to wszystko pozwala zabrać się od razy za trzy fatalne drogi powiatowe.
Trzy koszmarne drogi wreszcie będą naprawione

To od lat chyba trzy z grona najgorszych dróg powiatowych. Po prostu dziura na dziurze. Wiadomo, co trafiało mieszkańców, mających do dyspozycji taki „szlak” do codziennych przejazdów. Teraz dofinansowania państwowe pozwoliły od razu zaplanować kilka napraw i ująć je w jednym przetargu. Wyniki ucieszą mieszkańców

W projekcie ujęto przebudowę drogi powiatowej w Kulach – od lat będącej w stanie okropnym, bo ubytków asfaltu, zwłaszcza w lesie, nie udaje się skutecznie naprawić remontami poziomowymi czy doraźnymi. Drugi odcinek, również dziurawy jak ser szwajcarski, łączy Wilkowiecko i Mokrą. Trzeci to droga w Górkach i Stanach. Dopełniająca tę „trójcę” drogowych nieszczęść na terenie powiatu kłobuckiego. Wszystkie też były obiecywane jako te, które samorząd ma na uwadze i do których remontu chce doprowadzić.
– Wpłynęło osiem ofert. Najtańsza w wysokości 8 167 255,90 zł. W tej chwili oferty podlegają ocenie. W pierwszych dniach stycznia planujemy podpisanie umowy z wykonawcą – zapowiedział Henryk Kiepura.
Starosta dodał, że te trzy zaplanowane drogi to połowa z sześciu odcinków, które przewidziano do remontu w nadchodzącym roku.
Mieszkańcy powiatu, którzy korzystają z tych wyboistych szlaków, mogą mówić o szczęściu. Po pierwsze dlatego, że powiat część kosztów może tu pokryć ze środków rządowych, więc barierę finansową łatwiej było pokonać. Po drugie dlatego, że przetarg ułożył się dobrze. Obecnie dość często się zdarza, że po przetargu ceny z ofert znacznie wykraczają ponad kwotę, którą zgromadzono i zaplanowano na zadania. A wówczas nawet dofinansowanie nie pozwala na wykonanie inwestycji. Znamy takie przypadki w powiecie – i są całkiem liczne. Tu powiat miał zabezpieczoną kwotę 10 milionów. Było, co prawda, aż pięć ofert droższych, ale były też trzy mieszczące się w zaplanowanej kwocie. Tę najtańszą złożyła firma znana już z naszego rynku, drugą w kolejności również wykonawca u nas obecny. Starosta powiedział, że analiza ofert jeszcze trwa, ale są spore szanse, że nic już nie stanie na przeszkodzie, by firmę wybrać, umowę podpisać – no i w przyszłym roku te kilka koszmarnych dróg w końcu zniknie z naszego otoczenia, bo zastąpią je szlaki odpowiadające dzisiejszym oczekiwaniom. Warto tu zwrócić uwagę, że od razu robione będą trzy fatalne drogi. W dawniejszych latach, przy mniejszych możliwościach dofinansowania przez państwo, robiono zwykle takie zadania jedno po drugim. Tu większa grupa mieszkańców doczeka się poprawy bez potrzeby zastanawiania się, czemu u kogoś remontują, a oni nadal jeżdżą po dziurach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024