W Kłobucku rozpoczęła działalność strzelnica elektroniczna. Czyli nie na zwykłą broń, a na elektroniczną. Niemniej na taką, która dobrze odwzorowuje uzbrojenie, z którym przyszli mundurowi zetkną się w przyszłej służbie
Od kiedy mamy w szkołach klasy mundurowe, posiadanie strzelnicy stało się wręcz koniecznością. Dobrze więc, że w starostwie podjęto działania, które doprowadziły do jej uruchomienia. Przed laty takie obiekty z zasady służyły strzelaniu z prawdziwej broni palnej. Dziś możliwe jest postawienie na rozwiązana technologicznie nowoczesne, a jednocześnie bezpieczne. Równolegle sprzęt, który jest do dyspozycji, pozwala na realne zapoznanie się z bronią i z właściwymi technikami strzeleckimi. W zasadzie może jedynie poza ładowaniem zwykłych naboi.
Strzelnica powstała w prowadzonym przez powiat Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku na ul. Skorupki. Obecnie dokonano jej uroczystego otwarcia. Wzięli w tym udział przedstawiciele starostwa, szkoły i wojska.
Środki na strzelnicę elektroniczną pozyskano z MON. Starostwo powiatowe już wcześniej złożyło projekt w naborze organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a następnie w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskało kwotę 134,3 tysiąca złotych na przygotowanie pomieszczenia strzelnicy i na zakup jej wirtualnej. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 170 tysięcy złotych. Czyli powiat dołożył „ze swoich” 35,7 tysiąca złotych.
Powiatowa strzelnica elektroniczna to kompletny multimedialny system treningowy, który umożliwia prowadzenie ćwiczeń w strzelaniu. Ćwiczyć mogą cztery osoby jednocześnie. Mogą używać karabinków lub pistoletów. Oczywiście elektronicznych. Pomieszczenie strzelnicy jest wyposażone w ekran projekcyjny. Są też szafy na repliki broni i wojskowe maty strzeleckie. Choć strzelanie jest symulacją i odbywa się bez użycia prawdziwych kul, wiele elementów techniki posługiwania się bronią można i tak doskonale wytrenować. Laserowe symulatory są replikami czterech karabinków i czterech pistoletów. Z tego miejsca ćwiczeń na pewno najwięcej skorzystają uczniowie klas mundurowych. Ale starostwo zapowiada, że dostęp do strzelnicy będzie mieć także młodzież, która uczy się w klasach o innych profilach. Sądzimy, że tama możliwość będzie cieszyła wielu. A baza edukacyjna powiatowego szkolnictwa realnie na tym zyska na atrakcyjności.
– Od lat prowadzimy działania skierowane na patriotyczne i obronne wychowanie i przygotowanie młodzieży. Planujemy już następne działania, aby zwiększyć możliwości edukacyjne w tym zakresie – podkreśla starosta Henryk Kiepura. (jar)
Facebook
YouTube
RSS