Region

Kilka z nich okrutnie zgwałcił, jedną zabił

Prokuratura doprowadziła do prawomocnego skazania seryjnego gwałciciela i sprawcy śmierci jednej z bułgarskich prostytutek. Mężczyzna usłyszał wyrok dożywocia.
Kilka z nich okrutnie zgwałcił, jedną zabił

Na dożywocie został prawomocnie skazany seryjny gwałciciel, który dokonywał przestępstw w naszym regionie. Wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Katowicach

Sprawa, która teraz znalazła finał, dotyczy zdarzeń sprzed kilku lat. Jeszcze w czerwcu 2019 roku Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu Konradowi J., dotyczący gwałtów na kobietach świadczących usługi seksualne oraz zabójstwa jednej z nich.
Nie od razu zasądzono dożywocie
– W wyniku pierwszego rozpoznania sprawy, w lutym 2020 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał oskarżonego na karę łączną 17 lat pozbawiania wolności za dopuszczenie się 4 gwałtów. Jednocześnie sąd uznał, że zebrane w toku postępowania dowody nie pozwalają na uznanie Konrada J. za winnego przestępstwa zabójstwa. Na skutek apelacji, złożonej przez prokuratora, Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił ten wyrok w zakresie oskarżenia o przestępstwo zabójstwa i skazał prawomocnie Konrada J. na karę łączną 17 lat pozbawiania wolności za 3 przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem – przypomina prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury.
Po ponownym rozpoznaniu sprawy, 14 marca 2022 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał Konrada J. za przestępstwo zabójstwa w związku ze zgwałceniem na karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego nawiązki w łącznej kwocie 100 tysięcy złotych na rzecz rodziców pokrzywdzonej. W mowie końcowej prokurator wnosił o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawiania wolności.
– 13 marca 2023 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach, po rozpoznaniu apelacji obrońcy oskarżonego, utrzymał wyrok w mocy, przyjmując, że Konrad J. dopuścił się zabójstwa w zamiarze ewentualnym – dodaje Ozimek.
Przyjechał pod Częstochowę skorzystać z usług seksualnych
– W toku śledztwa ustalono, że 29 grudnia 2017 roku mieszkaniec województwa mazowieckiego Konrad J. wyjechał z domu samochodem dostawczym i udał się w kierunku Częstochowy, chcąc skorzystać z usług seksualnych kobiet, świadczących takie usługi przy drodze DK-1. W okolicach miejscowości Wikłów k. Częstochowy usługi seksualne oferowała 26-letnia obywatelka Bułgarii. Konrad J. uzgodnił z nią wykonanie usługi, po czym kobieta wsiadła do jego samochodu i udali się w głąb lasu. Tam oskarżony zabrał pokrzywdzonej telefon komórkowy, pobił, związał kablem elektrycznym i skuł kajdankami oraz wrzucił ją do przestrzeni bagażowej. Następnie Konrad J. brutalnie zgwałcił kobietę. W pewnym momencie na miejsce zdarzenia przyjechała znajoma kobiety, co skutkowało ucieczką oskarżonego. Konrad J. został zatrzymany jeszcze tego samego dnia przez zawiadomionych o zdarzeniu policjantów – podaje szokujące szczegóły rzecznik prokuratury.
Znaleziono u niego telefony ofiar
Wkrótce po zatrzymaniu, na wniosek prokuratora, Konrad J. został tymczasowo aresztowany pod zarzutem zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem obywatelki Bułgarii. Ustalenia poczynione w śledztwie podpowiedziały, że sprawa, w związku z którą wpadł w ręce policji, nie jest jedyną, którą ma na sumieniu.
– W wyniku przeszukania należących do oskarżonego pomieszczeń ujawniono telefony komórkowe i inne przedmioty, które – jak później stwierdzono – należały do kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach. W trakcie dalszego śledztwa ustalono, że 18 grudnia 2017 roku w Danielowie (powiat radomszczański) ujawniono płytko zakopane zwłoki 19-letniej obywatelki Bułgarii, która zajmowała się świadczeniem usług seksualnych i zaginęła 22 maja 2017 roku. W postępowaniu stwierdzono, że 22 maja 2017 roku Konrad J. przyjechał samochodem dostawczym w okolice Danielowa i udał się do lasu w towarzystwie tej kobiety. Tam pobił pokrzywdzoną, związał kablem i drutem oraz wielokrotnie brutalnie zgwałcił. Następnie w nieustalony sposób pozbawił kobietę życia i jej zwłoki zakopał w pobliżu. Konrad J. zabrał także pokrzywdzonej telefon komórkowy, torebkę i biżuterię, które zostały znalezione w jego miejscu zamieszkania – informuje Tomasz Ozimek.
W wyniku śledztwa aktem oskarżenia objęto również przestępstwa zgwałcenia kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach, których Konrad J. dopuścił się 11 sierpnia 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim oraz 30 października 2017 roku w Dąbrowie Górniczej. W tych przypadkach sposób działania sprawcy był podobny do zdarzeń opisanych powyżej. Konrad J. zabierał kobiety samochodem do lasu, w celu skorzystania z usługi seksualnej, groził pozbawieniem życia, krępował, dotkliwie bił oraz wielokrotnie brutalnie gwałcił. Oskarżony zabierał także pokrzywdzonym telefony komórkowe, pieniądze i inne przedmioty.
– Przesłuchany w charakterze podejrzanego Konrad J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia. Na końcowym etapie śledztwa podejrzany zmienił wyjaśnienia, nie przyznając się do zabójstwa obywatelki Bułgarii. W wydanej opinii biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że w chwili dokonania zarzucanych mu czynów Konrad J. był poczytalny. Natomiast na podstawie opinii biegłych psychologów stwierdzono, że oskarżony spełnia psychologiczne kryteria seryjnego sprawcy działającego z motywacji seksualnej – podsumowuje rzecznik prokuratury. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024