Powiat

Kiepura z kolejną „fuchą” w radzie nadzorczej

Zasiadanie w radzie nadzorczej to nie tylko splendor, ale i określone uchwałami i przepisami wynagrodzenie. Oprócz ponad 200 tys. rocznie, które Henryk Kiepura pobiera z tytułu funkcji starosty, teraz zarabia on dodatkowo blisko 50 tys. zł w Funduszu Górnośląskim S.A.
Kiepura z kolejną „fuchą” w radzie nadzorczej

POLITYKA. Na politycznym przewrocie w województwie skorzystali prominentni politycy z ugrupowań do tej pory opozycyjnych. W spółkach, które zależą od władz województwa, nastąpiły zmiany personalne. W radzie nadzorczej jednej z nich zasiadł też Henryk Kiepura. Do jego horrendalnej sumy za wynagordzenie na stanowisku starosty, teraz doszły kolejne finansowe profity

Polityczne trzęsienie ziemi we władzach województwa, jakiego byliśmy świadkami w zeszłym roku, ma też konsekwencje w postaci wymiany garnituru polityków i działaczy rozstawionych na kluczowych stanowiskach. Choć od lat mówi się o potrzebie szerszego sięgania po niezależnych fachowców, którzy by po prostu znali się na rzeczy, to wciąż o stanowiskach decydują względy polityczne.
Kiepura w radzie nadzorczej Beneficjantem politycznego przewrotu w województwie został też dobrze nam znany starosta kłobucki Henryk Kiepura – w polityce funkcjonujący też jako czołowy polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kiepura objął stanowisko wiceprzewodniczącego w radzie nadzorczej Funduszu Górnośląskiego S.A.
Co to za fundusz? Powstał w 1995 roku. Jak deklaruje się w jego oficjalnych materiałach, Fundusz Górnośląski S.A. zajmuje się rozwojem rynków kapitałowych w regionie oraz działaniem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Swoją misję realizuje poprzez między innymi inwestycje w podmioty gospodarcze oraz współpracę z samorządami lokalnymi.
Wymiany kadr w spółkach kontrolowanych przez nowe władze województwa rozpoczęły się już na początku roku. Media regionalne również nie kryły, że na wymianie koalicji rządzącej samorządem województwa skorzystało kilka osób, w tym i Henryk Kiepura, który objął wyżej wspomniane stanowisko wiceprzewodniczącego. Jest jednym z pięciu nowych członków rady nadzorczej funduszu.
Ile się należy wiceprzewodniczącemu?
Tego rodzaju stanowiska to oczywiście nie tylko splendor. Wystąpiliśmy więc z pytaniem do Funduszu Górnośląskiego S.A. w sprawie wysokości wynagrodzenia, które należy się staroście Kiepurze w związku z „fuchą” w radzie nadzorczej wojewódzkiej spółki. W odpowiedzi otrzymaliśmy jedynie skan uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Funduszu Górnośląskiego Spółki Akcyjnej z 18 sierpnia 2017 roku. Uchwała dotyczy zasad kształtowania wynagrodzeń członków rady nadzorczej – a więc organu, w którym zasiadł w tym roku szef powiatowego PSL-u.
Z uchwały wynika, że miesięczne wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej Funduszu Górnośląskiego S.A. jest iloczynem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonego przez prezesa GUS, oraz mnożnika, który dla wiceprzewodniczącego rady – a takie stanowisko zajmuje Henryk Kiepura – wynosi 0,9. Czyli, ujmując to prościej, miesięcznie za zasiadanie w radzie nadzorczej staroście należy się 90 procent średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W styczniu 2023 roku była to kwota, według GUS, 6883,96 zł. W wyniku zamrożenia tak zwanych wynagrodzeń kominowych w przypadku rad nadzorczych bierze się jednak pod uwagę kwotę nie najnowszą, a z roku 2016 – w wysokości 4403,78 zł. W przypadku wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Funduszu Górnośląskiego S.A. Henryka Kiepury chodzi więc o 90 procent tej kwoty – należne miesięcznie blisko 4 tysiące złotych, czyli blisko 50 tys. zł rocznie. Czyli taka – niezła jak na polskie realia – dodatkowa wypłata.
Według oświadczenia majątkowego złożonego w 2022 roku Henryk Kiepura z tytułu sprawowania funkcji starosty zarobił w ciągu roku 203 101,32 zł brutto za pracę w starostwie.

3 komentarze

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024