Popów

Śledzili kierowców dronem

Z drona łatwo wypatrzyć różne przewinienia. Od razu jest też w ręku dowód na ich popełnienie. POLICJA KŁOBUCK
Śledzili kierowców dronem

Dziś policjanci mają różne możliwości techniczne, by śledzić, czy przepisy ruchu drogowego są przestrzegane. I czy dzieje się to także wtedy, gdy kierowcom i pieszym wydaje się, że nikt nie widzi, co robią

Policjanci z kłobuckiej komendy włączyli się w ogólnokrajowe działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Trwały one praktycznie cały dzień – pd 6 rano do dziesiątej wieczorem – i na terenie całego powiatu. Głównym celem akcji było tradycyjnie podnoszenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów oraz kierujących motorowerami.
Dron wszystko wypatrzy
Kiedyś artysta sceniczny śpiewał o policjantach, którzy podglądają kierowców, chowając się „gdzieś w szuwarach” albo stojąc tuż za zakrętem. Dziś policja nie musi się chować i podglądać przez dziurę czy szparę w płocie. Ma sprzęt. Zwykły dron nie tylko pozwala wszystko zobaczyć, ale też pozostaje niezauważony dla kontrolowanych. Co więcej, rejestruje wszystkie wykroczenia. Nikt, kto poważnie zawinił, nie wywinie się od odpowiedzialności.
Podczas prowadzonych u nas kontroli, gdy tylko dostrzeżono z pomocą drona, że doszło do wykroczenia, uruchamiano patrol ruchu drogowego, który podejmował kontrolę już w bardziej tradycyjny sposób – zatrzymując odpowiedzialnego za wykroczenie użytkownika drogi.
Sporo nałapali
Podglądając kierowców i pieszych z drona w ciągu dnia policjanci ujawnili łącznie 42 wykroczenia. Większość, bo 34 z nich, zostało popełnionych przez kierujących pojazdami. Najczęstszy problem – ciągle ten sam.
– Niestety, pomimo wielu apeli i działań informacyjno-profilaktycznych, aż 28 wykroczeń zostały popełnione przez kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych. Piesi również nie zachowywali należytej ostrożności. Policjanci ujawnili 8 wykroczeń popełnionych przez pieszych, w tym 7 dotyczyło przechodzenia w miejscu niedozwolonym – podaje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Mandaty, ale i pouczenia
Stróże prawa nie byli przesadnie surowi. To znaczy oczywiście mandaty były. Ale nie w każdym przypadku. Karę finansową nałożono 25 razy. W 15 przypadkach mundurowi uznali, że wystarczą pouczenia. W dwóch przypadkach sprawy zostały skierowane do sądu. A dwóch kierujących straciło prawo jazdy. Za wyraźnie za mocno przekroczoną prędkość.
– W Kamyku na ulicy Reymonta drogówka zatrzymała do kontroli 37-latka, który poruszał się osobowym fiatem z prędkością 111 km/h, a więc o wiele za szybko jak na teren zabudowany, na którego obszarze obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. W związku ze znacznym przekroczeniem prędkości, mężczyzna stracił prawo jazdy, na jego konto dopisano 14 punktów karnych. Kierujący został też ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 złotych. Z kolei zaledwie godzinę później w Zborach na ulicy Spokojnej mundurowi zatrzymali do kontroli osobową skodę. Pojazdem kierował 40-latek, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 108 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy, na jego konto dopisano 13 punktów karnych. Został ukarany mandatem karnym w kwocie 1500 złotych – podaje policjantka.
Policja zapowiada kolejne tego rodzaju akcje. Warto zapamiętać, że często w rejonie przejść dla pieszych sprawdzana jest prędkość. Warto spojrzeć na licznik i w razie potrzeby zwolnić choć w takich miejscach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Popów

Bezpłatna zbiórka odpadów rolniczych w Popowie

Jarosław Jędrysiak26 listopada 2024

Uroczysta gala wręczenia stypendiów Wójta Gminy Popów

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2024

W Popowie powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2024

Gmina Popów pozyskuje kolejne fundusze unijne na zielony rozwój

Jarosław Jędrysiak5 listopada 2024

Gmina Popów stawia na edukację

Jarosław Jędrysiak16 października 2024

Prowadził fałszywą zbiórkę na powodzian – u nas w powiecie

Jarosław Jędrysiak9 października 2024