Krzepice

Zmarł Tomasz Gucwa

Zmarł Tomasz Gucwa

Długoletni nauczyciel liceum w Krzepicach, człowiek o szerokiej wiedzy i niezwykłej osobowości, zmarł w sobotę 1 kwietnia 2023 roku

Śp. Tomasz Gucwa był z urodzenia krzepiczaninem. Jako nastolatek uczył się w krzepickim liceum, potem studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który w latach PRL był swego rodzaju oazą wolności akademickiej. Do Krzepic wrócił do pracy w liceum – przez lata uczył tu historii i wiedzy o społeczeństwie. Imponował wiedzą, szerokimi zainteresowaniami, niezwykłą osobowością, która imponowała wielu – i niejednemu z uczniów pomogła bliżej zainteresować się historią oraz bardziej świadomie spojrzeć na czasy współczesne. Był też powszechnie znany jako miłośnik gór, wędrowiec, pokonujący ogromne trasy rowerzysta, który swą pasją skutecznie zarażał innych. Chyba nikt inny z nauczycieli tej szkoły nie zabierał uczniów na wspólne wycieczki aż tyle razy. Był nie tylko nauczycielem, ale potrafiącym inspirować wychowawcą – takim, który nie narzuca, nie „tresuje”, ale pokazuje możliwości, zachęca do samodzielności, mobilizuje do działania. Był też trochę outsiderem – w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Przydawało mu to zawsze nieco aury tajemniczości, która tym bardziej potrafiła motywować jego uczniów – jeśli tylko sami byli gotowi do własnych poszukiwań. Mimo zachowywania pewnego szczególnego dystansu do otoczenia, który zapewne dostrzegało wielu, był też wreszcie nauczycielem sumiennym i starającym się o to, by uczniowie dostali możliwość wyniesienia z jego zajęć jak najszerszej wiedzy. Prowadzone przez niego fakultety reprezentowały poziom iście akademicki. A do legendy przeszła jego biblioteka – z której tomy przez lata chętnie użyczał swoim uczniom, swoją drogą… nie zawsze je potem odzyskując. Był też człowiekiem aktywnym w swojej społeczności. W latach 90. ubiegłego wieku pełnił funkcję radnego gminy Krzepice. Swoją wiedzą dzielił się też z organizacjami społecznymi. Wielu przyjęło wiadomość o jego śmierci z żalem i wielu będzie o nim pamiętać teraz, gdy odszedł na zawsze.
Zmarł nagle w sobotę 1 kwietnia w wieku niespełna 64 lat. Msza święta pogrzebowa odprawiona będzie w środę 12 kwietnia o godzinie 13.00 w kościele św. Jakuba w Krzepicach. Czuwanie przy urnie z prochami jest możliwe od 6 do 11 kwietnia w kaplicy cmentarnej w godzinach od 15.00 do 19.00. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024