Powiat

Pierogi, od których można nawet umrzeć

Tak wygląda opakowanie pierogów, w których partii stwierdzono obecność bardzo groźnej bakterii. GIS
Pierogi, od których można nawet umrzeć

W pierogach z mięsem, które jeszcze do niedawna były w sprzedaży, wykryto bakterie, które mogą doprowadzić do ciężkiej choroby. Takiej, która miewa ciężki przebieg i może się skończyć nawet śmiercią

W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes w partii pierogów z mięsem wieprzowym. W trakcie postępowania wyjaśniającego uznano, że produkt może być spożywany bez obróbki termicznej, zapewniającej wyeliminowanie zagrożenia mikrobiologicznego.
Jak rozpoznać skażony produkt?
Skażenie wykryto w partii produktu, który nazywa się „Pierogi z mięsem wieprzowym, 500 g”. Występuje pod dwoma markami handlowymi: Wiejski Młyn lub Swojscy. Numer skażonej partii to 079. Terminy przydatności do spożycia to w tym wypadku: 2023-04-11, 2023-04-12 lub 2023-04-15. Należy sprawdzić, czy – jeśli się kupiło takie pierogi – nie posiada się w lodówce czegoś właśnie ze skażonej partii.
Dodatkowe informacje dla identyfikacji: producent to firma Wiejski Młyn Sp. z o. o., Kolejowa 10A, 23-200 Kraśnik. Weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 06074001 WE. Dane te można znaleźć na opakowaniach.
Wycofują z półek
Wiejski Młyn Sp. z o.o. 29 marca uruchomił procedurę wycofania z obrotu wadliwej partii pierogów. Producent – tak na wszelki wypadek – zdecydował się również na wycofanie z obrotu pierogów z serem, które zostały wyprodukowane tego samego dnia, w którym wytworzono skażone pierogi z mięsem wieprzowym. W związku z tym wycofaniu z obrotu podlegają także „Pierogi z serem” mające datę produkcji 20.03.2023, nr partii 079 i termin przydatności do spożycia: 15.04.2023, 17.04.2023 lub 18.04.2023.
Trwa wyjaśnianie zaistniałej sytuacji. Organ Inspekcji Weterynaryjnej nadzoruje postępowanie prowadzone przez zakład produkcyjny. Z kolei organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania produktów ze sprzedaży.
Co robić, jeśli się to kupiło?
Przede wszystkim nie należy spożywać produktów wskazanych w komunikacie sanitarnym. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu takiego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. Jakie to mogą być objawy?
Groźna, potencjalnie śmiertelna choroba
Zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes – choćby z takich zakażonych pierogów – może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Najczęściej chorują tak zwane grupy ryzyka: kobiety w ciąży, noworodki, ludzie starsi i osoby z upośledzeniem odporności. Niekorzystne jest też to, że okres wylęgania choroby wynosi od kilku dni do aż trzech miesięcy. A jej przebieg może być ciężki i prowadzić nawet do śmierci.
Objawy zakażenia mogą przypominać grypę. Do tego dochodzą wymioty, biegunka. Następnie dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zagrożeniem jest też sepsa – jako następstwo zakażenia Listeria monocytogenes. U dzieci może dojść do ostrej niewydolności oddechowej. Mogą to być sytuacje groźne dla życia osoby zarażonej. Poza tym istnieją inne poważne zagrożenia. Zakażenie może być przyczyną poronień u kobiet. Powoduje też niepłodność, nieprawidłowy przebieg ciąży, powstawanie u noworodków wad rozwojowych. Chorobę leczy się antybiotykami, ale podstawową zasadą jest zapobieganie zakażeniom. Jeśli więc kupiło się pierogi z partii wskazanej jako skażona, po prostu w żadnym wypadku nie powinno się ich spożywać. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024