Kłobuck

Będzie tężnia, będzie więcej zieleni!

W centrum Kłobucka, blisko bloków, będzie jeszcze więcej zieleni. I tężnia solankowa. Pierwsza w powiecie i – jeśli nie liczyć Częstochowy – pierwsza w bliskim regionie.
Będzie tężnia, będzie więcej zieleni!

Zaplanowana budowa tężni solankowej w Kłobucku oraz uzupełnienie i uatrakcyjnienie parku w środku miasta – to wszystko będzie mogło być zrealizowane. Miasto otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach. To kluczowa wiadomość

Projekt „Zielona przestrzeń w Kłobucku” już opisywaliśmy. Od początku zwracało uwagę, że to projekt ambitny. Ale i taki, którego realizacja zależy od pozyskania dofinansowania. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadająca się tężnia już wcześniej była omawiana, ale w odniesieniu do parku na Zagórzu. Zagórski park jest jednak terenem objętym szczególną opieką konserwatorską, więc nie wszystko można i jest sens tam realizować. Tężnia jednak powstanie w kłobuckim parku, tylko w innym. O teraz już jest pewne, że są na to środki.
Gmina Kłobuck otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację projektu „Zielona przestrzeń w Kłobucku”. O skali przedsięwzięcia mówi kwota. Wartość dofinansowania to tutaj przeszło 217,4 tysiąca złotych. Projekt zakłada zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Biała Oksza poprzez wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i innych roślin. Ilość zieleni w parku na pewno wzrośnie. Ba, pojawią się ciekawe gatunki. Atrakcją będą kwitnące drzewa. Powstanie też ścieżka edukacyjna. A przede wszystkim tężnia solankowa. Piszemy: „przede wszystkim” – bo mamy pewność, że to miejsce będzie się cieszyć sporym zainteresowaniem. Tak samo jak podobne tężnie w innych miejscach. Można by powiedzieć, że mieszkańcy Kłobucka wraz z tężnią zyskają „kawałek Ciechocinka” we własnym mieście. Słynne uzdrowisko dzięki tężniom ma wyjątkowy mikroklimat, dobrze działający na zdrowie. Teraz odrobinę tego klimatu będzie można znaleźć na miejscu, w Kłobucku, w parku – dla niektórych będzie to dosłownie kilka kroków od domu.
Więcej zieleni w mieście to w ogóle bardzo dobra wiadomość. Temat był zresztą często poruszany na sesjach rady miejskiej. Można w zasadzie uznać, że panuje w tej sprawie zgoda – no, może jeśli nie liczyć wiecznych malkontentów i kontestatorów. Wprowadzenie zieleni w bezpośrednie otoczenie budynków wielorodzinnych w Kłobucku już niebawem będzie stanowiło atrakcyjną oprawę miejsc wypoczynku i pozwoli na relaks. Pozostaje się już tylko doczekać realizacji projektu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024