Powiat

Uważajcie, oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają SMS-y

Fałszywe SMS-y niby od ZUS są wstępem do dokonania oszustwa. ZUS nie komunikuje ważnych spraw w taki sposób.
Uważajcie, oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają SMS-y

ZUS ostrzega. Pojawili się oszuści, którzy wysyłają SMS-y rzekomo pochodzące właśnie z ZIS-u. Są w nich podejrzane linki. Nie należy w nie klikać – bo to może być bardzo niebezpieczne

Podszywanie się pod godne zaufania instytucje to jedna z metod, którą oszuści stosują, by wzbudzić zaufanie ofiar i podsunąć im coś, dzięki czemu potem mogą dostać się do ich pieniędzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy pod żadnym pozorem klikać w podejrzane linki ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Niezależnie od treści takich fałszywych wiadomości.
– Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Wiadomości SMS o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS, z prośbą o jak najszybsze jego otrzymanie i o konieczności przejścia do linku, nie są wysyłane przez ZUS – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
ZUS nie wysyła do nikogo wiadomości z linkami w sprawie świadczeń, w które należy wejść, nie zwraca się też do klientów o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Każda próba uzyskania danych przez kontakt, którego nie jesteśmy pewni, powinna być traktowana z góry jako niebezpieczna i jako potencjalne oszustwo. Jeżeli faktycznie ktoś zaczyna się zastanawiać, czy tego rodzaju informacja rzeczywiście jest od instytucji – powinien się z tą instytucją skontaktować i to sprawdzić, ale nie poprzez jakieś linki czy odpowiadanie na wątpliwą wiadomość. Trzeba po prostu skontaktować się inną drogą – dzwoniąc na znany sobie numer, kontaktując się przez inny oficjalny kanał i zupełnie niezależnie od tego rodzaju wiadomości. Kliknięcie w link lub pobranie załącznika z podejrzanej wiadomości to coś tak groźnego, jak oddanie klucza do domu przypadkowej osobie. Trzeba sobie to dokładnie wpoić i nie dawać się nabrać. Bo skutki mogą być katastrofalne. Również w postaci utraty wszystkich pieniędzy i zostania z długami. ZUS też przed tym przestrzega we własnym imieniu.
– Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości SMS o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki – dodaje rzeczniczka. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024