Kłobuck

Szczepienia przeciw brodawczakowi

Szczepienia przeciw brodawczakowi

Można skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 i uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV

Skrót HPV (Human Papilloma Virus) odnosi się do ludzkiego wirusa brodawczaka. Jest groźny. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV. Do takiego zakażenia dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego też powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.
W naszym kraju w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Czyli w roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak zapisać dziecko na szczepienie? Wystarczy umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), ewentualnie zrobić to przez infolinię 989, dostępną siedem dni w tygodniu od 7.00 do 20.00, albo też przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024