Powiat

Kosić przy drogach czy walczyć ze suszą?

Kosić przy drogach czy walczyć ze suszą?

Koszenie traw na poboczach dróg jest ważne dla bezpieczeństwa. W wielu miejscach jest absolutnie niezbędne, by była zachowana widoczność. Z drugiej strony skoszona na krótko trawa w czasie suszy wyschnie kompletnie, gdy dłuższa by nieco wilgoci zdołała zatrzymać. Jak z tego wyjść w taki sposób, by wilk był syty i owca cała? Własne pomysły mają drogowcy od dróg krajowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tak samo jak w poprzednim roku reaguje na zmieniające się warunki pogodowe.
– Wdrożyliśmy specjalne zasady utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy. Dotyczą one jednak tylko tych miejsc, gdzie ich zastosowanie nie powoduje niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg. Tematyka zieleni przy istniejących i nowobudowanych drogach realizowana jest przez GDDKiA z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zdrowia i warunków życia ludzi – informują służby prasowe GDDKiA.
Jak to się odbywa w praktyce? Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Podobnie jak w poprzednim roku doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku już w poprzednim roku drogowy od krajówek ograniczyli powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych. Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydrogeologicznej. Bezpieczeństwo użytkowników dróg zawsze jest priorytetem.
– To nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. W kwestii przeciwdziałania przesuszeniu gleby, wyłączone z tego postępowania są miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia. Bujna roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, ponieważ od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze – wyjaśniają drogowcy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024