Kłobuck

Egzaminowali na kartę rowerową

Egzaminowali na kartę rowerową

Odkąd przepisy zliberalizowano, dorośli mogą swobodnie poruszać się na rowerach. Dzieci powinny mieć kartę rowerową, więc dalej prowadzi się egzaminy w tym zakresie

Przez ostatnie tygodnie policjanci z drogówki odwiedzali dzieci ze szkół podstawowych z powiatu kłobuckiego. Spotkania nie były przypadkowe, gdyż pod okiem mundurowych łącznie ponad 150 uczniów z czterech szkół przystąpiło do zorganizowanego przez dyrektorów szkół egzaminów na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie wykazali się szeroką wiedzą teoretyczną oraz w praktyce zaprezentowali technikę bezpiecznej jazdy na rowerze, dzięki czemu zdobyli pierwsze „prawo jazdy”. W piątek 9 czerwca w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza, we wtorek 13 czerwca w Szkole Podstawowej numer 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ostrowach nad Okszą oraz 20 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnie dyrekcje szkół wspólnie z mundurowymi z kłobuckiej drogówki, zorganizowały uczniom spotkania profilaktyczne, na których młodzi ludzie mogli sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą bezpiecznej jazdy na rowerze. W trakcie spotkania mundurowi zwracali uwagę nie tylko na przestrzeganie przepisów drogowych, ale również na prawidłowe wyposażenie rowerów i jazdę w kaskach ochronnych. Młodzi rowerzyści wcześniej brali udział w zajęciach teoretycznych przeprowadzonych przez nauczycieli, a następnie przystąpili do egzaminów teoretycznych, wykazując się wiedzą z zakresu zasad ruchu drogowego. Egzaminy praktyczne z techniki jazdy jednośladem młodzi adepci bezpiecznej jazdy na rowerze zdawali pod czujnym okiem mundurowych. Te sprawdziany umiejętności polegały na prawidłowym poruszaniu się po mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Do egzaminów przystąpiło łącznie ponad 150 uczniów z czterech szkół z powiatu kłobuckiego i wszyscy uzyskali upragnioną kartę rowerową.
Ze swojej strony gratulujemy i życzymy tylko bezpiecznej jazdy na rowerze – podumowuje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Przy okazji policja przypomina wszystkim rowerzystom, zarówno tym młodszym jak i starszym przypominamy, że obowiązkowe wyposażenie roweru zawiera z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające), z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Do tego co najmniej jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Karta rowerowa uprawnia również młodych ludzi do korzystania na przykład z hulajnogi czy deskorolki elektrycznej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024