Powiat

Brakuje u nas lekarzy

ARCH.
Brakuje u nas lekarzy

Mówi się, że dziś praca szuka człowieka. W ochronie zdrowia szuka już od dawna i często nieskutecznie. Problemy kadrowe w tym zakresie potencjalnie ma szansę odczuć każdy z nas. Choćby wtedy, gdy potrzebny mu będzie lekarz, a nie znajdzie go w swojej przychodni

Już wiele razy pisaliśmy, że w powiecie brakuje lekarzy. Zresztą Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku szuka ich w zasadzie cały czas i ogłoszenia o poszukiwaniu takich kadr są niemal stale odnawiane. Przede wszystkim nie są przeszkoda pieniądze, ale to, że jesteśmy po prostu prowincją – i w obecnym systemie, kreowanym przez politykę państwa od lat, trudno o chętnych do pracy na prowincji. Młody lekarz, mający za sobą lata nauki, wybierze niemal na pewno większy ośrodek, a nie Kłobuck. Do pracy w przychodni skłonni są najczęściej tylko lekarze w podeszłym wieku, bo ktoś po studiach nie ma zamiaru rozpoznawać przeziębienia i wypisywać leków na przewlekłe choroby, gdy przez lata uczył się leczenia trudniejszych spraw – bo po prostu po roku czy kilku latach zupełnie „wypadnie z obiegu” i wysiłek nauki po części pójdzie na marne. Sytuacje tego rodzaju dotyczą w ogóle służby zdrowia w Polsce – tej państwowej. Nic dziwnego, że tak się rozpowszechniły prywatne gabinety. Niestety nie każdego na nie stać. A państwo nadal pobiera składkę na tę państwową służbę, której zapewnić skutecznie najwyraźniej nie potrafi. Placówki takie jak nasz ZOZ są w zasadzie ofiarami systemu – nie są w stanie rozwiązać skutecznie problemów z brakiem kadr.
Równocześnie pacjenci pozostali nadal roszczeniowi. Nie mają pojęcia, że nikt nie chce iść do pracy w ochronie zdrowia na prowincji. Domagają się młodych lekarzy, domagają się ich na okrągło w przychodni, domagają się też zamiany tych, których mają, na innych – bo obecnych uważają nieraz za złych. Z zupełnie różnorodnych powodów, czasem absurdalnych. Taki krzyk i tupanie nic nie da. Nikt na siłę do pracy na wieś nie przyjdzie. Choć takie oczekiwanie i pretensje do wszystkich słyszy się co trochę tu i tam. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli coś się w kraju nie zmieni, to będziemy mieć tylko gorzej. I tym trudniej z dostępem do lekarzy. Warto to wziąć pod uwagę szczególnie w roku wyborczym. Nie wspierać swym głosem kogoś, kto problemu nie dostrzega lub widzi go, ale nie proponuje żadnego sensownego rozwiązania. Każdy musi to sam ocenić.
Dziś ZOZ szuka lekarzy do pracy na oddziale wewnętrznym i do pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. W zasadzie każdej specjalności. Daje szansę zarobienia na dyżurach, zapewnia elastyczność w zakresie wyboru formy i wymiaru zatrudnienia. Te ogłoszenia „wiszą” niemal stale. To pokazuje, jak jest z kadrami w ochronie zdrowia. „Roszczeniowa postawa” pacjentów, podatników – niczego tu nie zmienia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Poleciały dwa prawka

Jarosław Jędrysiak23 lipca 2024

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024