Długi Kąt

Wjechał na przejazd prawie pod pociąg

ARCH.
Wjechał na przejazd prawie pod pociąg

2 tysiące złotych mandatu oraz 15 punktów karnych. To konsekwencje wjazdu na przejazd kolejowy pomimo tego, że sygnalizacja wskazywała nadjeżdżanie pociągu. Dopuścił się tego 42-letni kierowca hondy. Miał szczęście, że nic mu się nie stało

Zdarzenie miało miejsce w środę 2 sierpnia.
– Policjanci z kłobuckiej drogówki podczas patrolu miejscowości Długi Kąt, około godziny 9.40, zauważyli osobową hondę, której kierowca zignorował sygnalizację informującą o nadjeżdżającym pociągu i wjechał na przejazd kolejowy. Mundurowi zatrzymali kierującego. Jak się okazało, był nim 42-letni mieszkaniec powiatu kłobuckiego – podaje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Konsekwencje zignorowania sygnalizacji są przykre. Za naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały – przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych – płaci się słono.
– Stróże prawa nałożyli na mężczyznę mandat karny w wysokości 2000 złotych, a do jego konta dopisali 15 punktów karnych. Na szczęście tym razem udało się uniknąć tragedii – dodaje rzeczniczka kłobuckiej policji.
Skoro takie sytuacje się zdarzają, policja przypomina, że zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd kierowca musi zachować szczególną ostrożność, upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. Zabrania się objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Tak samo zabrania się wjeżdżania na przejazd, jeżeli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Nie wolno wyprzedzać na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Nie wolno też omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Oczywiście kierowca nie ma prawa wjechać na przejazd, gdy nadjeżdżanie pociągu sygnalizują czerwone światła.
W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie należy usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, to ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie. Aby ratować życie, można nawet wypchnąć (złamać) zapory. Przy czym nie uniknie się w ten sposób odpowiedzialności. No ale można uniknąć śmierci. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Długi Kąt

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Długi Kąt