Opatów

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Widowiskowym momentem rekonstrukcji było starcie czołgów.
Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

W minioną sobotę na Górze Opatowskiej ludzi były znów tak wielu, jak na wielkomiejskim placu podczas ciekawej imprezy. Nic dziwnego – odbywała się tu ponownie widowiskowa rekonstrukcja historyczna. Widowisko „A więc wojna!” zorganizowano już po raz dziesiąty. Tym razem tematem były walki pod Budziszynem w 1945 roku. A na polu bitwy na Górze Opatowskiej prawdziwy pojedynek stoczyły dwa czołgi. imprezę wsparła fundcja Lar.Go

Widowisko organizowane w Opatowie to bez wątpienia jednak z największych atrakcji naszego powiatu. Choć Góra Opatowska to całkiem pokaźne wzniesienie, na jej stokach trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu – tak wielu przybyły to widzów. Na wyznaczonym terenie inscenizacji w ramach dziesiątej edycji cyklu widowisk „A więc wojna!” tym razem pokazywano epizody związane z walkami już na terenie Niemiec w 1945 roku. W rejonie Budziszyna rozegrała się tam bitwa, w której Niemcy przeprowadzili skuteczny kontratak na wojsko polskie, powodując duże straty w naszych szeregach. Jak zwykle w Opatowie, cała historia była ułożona według działającego na wyobraźnię scenariusza. Do tego opowiedziana w doskonały sposób. Widzowie mieli wszelkie szanse, by zapomnieć, że stoją na stoku Góry Opatowskiej i poczuć się niczym świadkowie wydarzeń sprzed blisko osiemdziesięciu lat.
Rekonstrukcyjne przedstawienie wydarzeń pod Budziszynem miało tytuł: „Nie było nam dane żyć do zwycięstwa”. Bardzo trafne, bo bitwa, w której poległo tak wielu Polaków, stoczona została dosłownie w ostatnich dniach przez kapitulacja hitlerowskich Niemiec. Z udziałem ponad 80 rekonstruktorów, ze sprzętem wojennym z epoki, ściągniętym tu z całej Polski, dano tu świetne widowisko i fascynującą lekcję historii. Były więc liczne wybuchy, walka z bronią w ręku, szturmy, ale także zbrodnie wojenne na jeńcach, palenie ich żywcem w stodole i inne obrazy okropieństw tamtej wojny. Szczególnie widowiskowy był pojedynek dwóch czołgów, w którym radziecki T-34 uległ niemieckiej panterze.
Tegoroczna rekonstrukcja, już dziesiąta, dowodzi jasno, że gmina Opatów udanie wykreowała wydarzenie, które dziś można uznać za jej markę i za świetny – jak to się fachowo nazywa – produkt turystyczny. Takie tłumy, jak na Górę Opatowską, rzadko przybywają u nas w inne miejsca. W organizacji wydarzenia wspierają gminę liczni partnerzy. W tym roku była to Fundacja Razem Możemy Więcej Lar. Go, Polskie Radio Katowice, Stowarzyszenie Nasza Szkoła, a przede wszystkim organizacje skupiające głównych aktorów całego widowiska, czyli rekonstruktorów – zwłaszcza opatowskie Stowarzyszenie Rekonstruktorów Historii Helle Berg.
Choć teren Góry Opatowskiej, doskonały jako scena dla widowiska rekonstrukcji historycznej, nie jest idealny dla organizacji festynu, co roku przygotowuje się tam przy okazji rekonstrukcji także tego rodzaju atrakcje. Tym razem były to występy folklorystyczne z muzyką z okolic Cieszyna i Beskidów. Jak zawsze było też wiele stoisk dla miłośników historii, stoisk typowo biesiadnych i atrakcji czekających na dzieci. Zainteresowani mogli więc spędzić tu czas także po zakończeniu widowiska historycznego. (jar)

rekonstrukcja-opatow-2

Przywołano dzieje bitwy, w której polskie wojsko poniosło duże straty.

rekonstrukcja-opatow-3

Jeńców nikt nie oszczędzał.

rekonstrukcja-opatow-4

Pokazywano brutalność wojny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023

Modernizacja boiska przy ulicy Szkolnej w Gminie Opatów

Marcin Syguda19 lipca 2023