Kłobuck

O co wnioski do Polskiego Ładu?

ARCH.
O co wnioski do Polskiego Ładu?

Gmina Kłobuck złożyła trzy wnioski o dofinansowanie do najnowszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Pierwsze i szacowane na najwyższą kwotę zadanie, w sprawie którego gmina Kłobuck złożyła wniosek do Polskiego Ładu, to budowa kanalizacji sanitarnej w Kłobucku na Zakrzewie. Inwestycja, na którą zapotrzebowanie jest znane od dawna, będzie z pewnością kosztowna. Środki z Polskiego Ładu pokrywają 95 procent przewidywanej wartości zadania. Wniosek dotyczy więc kwoty 14,94 miliona złotych. Oczywiście ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało, że wysokości dofinansowań i realne oferty otrzymywane na rynku w chwili, gdy do budowy można już przystępować, potrafią się istotnie różnić. Niemniej z czasem wypracowywane są też mechanizmy, przy pomocy których samorządy znajdują rozwiązania, aby jednak móc realizować inwestycje właśnie z dotacjami z Polskiego Ładu. Przykład z kanalizacją na Zakrzewie pokazuje, że jest to wsparcie, które kwotowo może być naprawdę znaczące. Pozostaje doczekać się oceny wniosków i decyzji w sprawie tego, na które z nich przyznane zostanie dofinansowanie.
Burmistrz już obecnie zapewnił jednak, że w przypadku otrzymania wsparcia z Polskiego Ładu na wnioskowane inwestycje to właśnie budowa kanalizacji na Zakrzewie będzie realizowana priorytetowo. Mieszkańcy na tę sieć po prostu czekają i jeśli tylko ich potrzeby zostaną uznane za warte wsparcia ze środków rządowych, to można się spodziewać, że dalsze działania w ratuszu będą już podejmowane w szybkim tempie. I inwestycja ruszy raczej prędzej niż później.
Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie budowy łącznika drogowego pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zakrzewską w Kłobucku – wraz z potrzebnym tu mostem. Ten sam wniosek obejmuje również przebudowę ulicy Strażackiej w Łobodnie. Na całość miasto wnioskuje o 8 milionów wsparcia z Polskiego Ładu. W przypadku otrzymania środków 5 milionów będzie przeznaczone na kłobucką część, a 3 miliony – na część przewidzianą w Łobodnie.
Dodać tu warto, że jest w końcu dobra informacja w zakresie długo oczekiwanego i wykonywanego niegdyś z problemami projektu budowy wspomnianego łącznika drogowego. Ratusz już ten gotowy projekt otrzymał. Uzyskanie dokumentacji wymagało zapłacenia za jej przygotowanie 112,3 tysiąca złotych.
Trzecie z zadań, w sprawie których Kłobuck wnioskował do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, to remont dwóch mostów w ciągach dróg gminnych w Rybnie i w Borowiance. To sprawy – w porównaniu z dwoma wcześniej wspomnianymi – stosunkowo najmniej kosztowne, bo tu zawnioskowano o 950 tysięcy złotych, co i tak ma pokryć 95 procent kosztów. Jak zauważył burmistrz Jerzy Zakrzewski, w obu przypadkach chodzi jednak o takie mosty, które są mieszkańcom bardzo potrzebne. Ich brak zmusza stale do nadkładania drogi, do jeżdżenia objazdami. Otrzymanie przez gminę środków z Polskiego Ładu pozwoli na zaspokojenie takich podstawowych potrzeb mieszkańców, jak łatwość dojazdu do miejsca zamieszkania. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024