Kłobuck

Będą osobno odbierać popiół

ARCH.
Będą osobno odbierać popiół

Gmina Kłobuck robi kolejny krok w kierunku lepszej segregacji odpadów. Chodzi o wyodrębnianie frakcji popiołu

Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Kłobucka poinformował o zmianach w zakresie odbioru odpadów od mieszkańców.
– W związku z obowiązkiem osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie, gmina Kłobuck zamierza przystąpić do pilotażowego programu odbioru kolejnej frakcji odpadów, to jest popiołu. Odbiór popiołu będzie się odbywać z częstotliwością raz w miesiącu w okresie od października do kwietnia oraz w miesiącach czerwiec i sierpień – podał w ramach swojego sprawozdania Jerzy Zakrzewski.
Mieszkańcy będą więc odtąd wrzucać popiół z własnych palenisk do osobnego kosza na ten rodzaj odpadu. Kosze te pod nieruchomości zamieszkane, które posiadają kocioł na paliwo stałe, podstawia firma zajmująca się w gminie odbiorem odpadów.
Jest to krok słuszny i jednocześnie taki, który w praktyce sprawdziło już szereg gmin – także w powiecie kłobuckim. Popiołu szczególnie dużo powstaje w sezonie grzewczym, a wtedy znacząco rośnie ilość odpadów zmieszanych – jeżeli tego popiołu nie wyrzuca się do specjalnie przeznaczonego dla niego kosza. Odpady zmieszane są kosztowne w odbiorze, więc im mniej ich jest, im lepiej pooddziela się od nich różne frakcje, tym lepiej. Wpływa to także na wspomniane przez burmistrza wskaźniki recyklingu, które zobowiązują gminę.
Praktyka innych gmin dowodzi, że mieszkańcy chętnie korzystają z osobnego kosza na popiół. W szczególności dlatego, że najczęściej jest to też kosz metalowy, więc taki, który nie jest narażony na ewentualną wyższą temperaturę, jaką może mieć popiół krótko po jego wygarnięciu z pieca. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024