Kłobuck

Pociąg z Kłobucka nadal tylko w sferze marzeń

Dla kolei nie ma takiego miasta jak Kłobuck. Nie ma takiej stacji. Chyba że trzeba tu puścić pociąg, żeby nam poturkotał i pojechał.
Pociąg z Kłobucka nadal tylko w sferze marzeń

Na razie PKP Intercity nie przewiduje postoju pociągów na stacji w Kłobucku. Choć były takie plany, coś je obecnie wstrzymuje. I oby to było tylko wstrzymywanie, a nie rezygnacja

Pisaliśmy o tym już dość dawno – tematowi kolei z Kłobucka poświęciliśmy sporo artykułów. Były więc zapowiedzi, że powrót pociągów intercity na naszą stację jest zaplanowany. Potem trwał remont tej stacji. Wygląda nowocześnie. Przejścia nad torami czekają na moment, gdy obciążą je swą masą pasażerowie, a nie tylko śnieg. Ostatnio były nawet informacje, że na stację w Kłobucku powrócą postoje handlowe – czyli że po prostu pociąg pasażerski będzie się tu zatrzymywał, aby zabrać ludzi w drogę z Kłobucka. Miało to być nawet już w nadchodzącym rozkładzie jazdy. No to cóż, znów mamy nadzieje, zapewnienia i słowa. Kolejne władze dokładały tu swoje trzy grosze. Albo może raczej kamienie do worka ciągnącego komunikację kolejową z Kłobucka jeszcze bardziej w dół. Najpierw była więc decyzja, by nie podtrzymywać połączeń z Kłobucka, doprowadzająca do zerwania więzi komunikacyjnych ze Śląskiem (po takim zerwaniu więzi trudno oczekiwać, że potem nagle pojawią się pasażerowie – więc przywracanie ich potem na chwilę i na próbę mogło dać tylko jeden efekt: mizerny). Potem był pomysł likwidacji peronów – czyli w ogóle odejście od pomysły połączeń pasażerskich (gdy w wielu miejscach w Polsce odbudowuje się linie, bo kolej nie dymi jak auto i jest bardziej na czasie, a poza tym mieści więcej ludzi niż ciasne busiki). Zrobił się hałas, więc odtworzono perony i wyremontowano nawet całą infrastrukturę stacji (poza dworcem). Były nawet wspomniane zapowiedzi powrotu połączeń. Ponieważ w rozkładzie jazdy z Kłobucka nadal nie ma żadnego pociągu – wyszukiwarka połączeń, jakże to symboliczne, w ogóle nie rozpoznaje Kłobucka – o sprawę zapytał niezmordowany w tym temacie Andrzej Stolecki. I dostał odpowiedź od spółki kolejowej.
– Wyjaśniamy, iż z uwagi na przebudowę węzła katowickiego przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i konieczność wyznaczenia trasy objazdowej przez linię kolejową numer 131, do zakończenia remontów PKP Intercity nie przewiduje wyznaczenia pociągu z postojem handlowym w Kłobucku – odpowiada w imieniu PKP Intercity Aleksandra Walentowska.
Wspomniana linia 131 to właśnie nasza linia przez Kłobuck. Czyli pociągi będą nam tu śmigać. Tylko nie zatrzymają się. Będziemy mieli więc hałas i zamykane przejazdy na drogach, ale pociągiem sobie z Kłobucka nadal nie pojedziemy. Nie wiadomo, czy na razie – czy nigdy. Choć wtedy byłby świetny temat polityczny dla nowej władzy, że stara zbudowała za grubą kasę niepotrzebną nikomu stację, z której nic nie odjeżdża. Przy czym nam, państwo politycy, nie zależy na waszych tematach do okładania się w telewizji, ale na likwidacji kolejowego wykluczenia komunikacyjnego, na które Kłobuck i połowę powiatu wszyscy pospołu po trochu nas skazaliście. Pisaliśmy, że trzeba politycznej decyzji, by przywrócić połączenia kolejowe ze stacji, która przez lata była martwa, bo to prawdopodobnie nie od razu zacznie się ekonomicznie kalkulować. Wydawało się, że ta decyzja była blisko, bo stację odbudowano, a i zapowiedzi powrotu pociągu dalekobieżnego wydawały się realne. Zabrakło czasu? W każdym razie inna władza, która ma w mocy decyzyjnej transport w ramach województwa, mogłaby dać przykład, jak to się robi i przywrócić połączenia lokalne z Kłobucka na Śląsk. W końcu jesteśmy, jako byłe częstochowskie, pod tą „śląską okupacją” i może by warto nam tego nie demonstrować przy pomocy kolei. W Katowicach jednak, jak na razie, zmiany polityczne się odbyły, tylko zmian w sprawie pociągów z Kłobucka nie ma. Czy coś się zmieni co wyborów czy dopiero wybory będą mogły coś zmienić? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Co z projektem dla zalewu Zakrzew?

Jarosław Jędrysiak23 lipca 2024

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024