Krzepice

Ksiądz profesor honorowym obywatelem Krzepic

Ksiądz prałat otrzymał tytuł honorowego obywatela.
Ksiądz profesor honorowym obywatelem Krzepic

Urodził się w Dankowicach i gmina Krzepice to dla niego do dziś rodzinne strony, które bardzo ceni. Jego z kolei docenili krzepiccy radni, nadając mu tytuł honorowego obywatela

Księdzu prałat dr Franciszek Dylus pochodzi z gminy Krzepice, tu też kształcił się, w tym w miejscowym liceum, nim wstąpił do seminarium duchownego i został księdzem. Miejsca te zachował w najlepszej pamięci i nie stronił od obecności tutaj. Gdy odbierał tytuł honorowego obywatela Krzepic, wspomniał obecnym, że papież św. Jan Paweł II był z kolei honorowym obywatelem swych rodzinnych Wadowic i ten tytuł cenił sobie szczególnie – tak i dla niego ważne jest wyróżnienie, jakie mu przyznał krzepicki samorząd. Dodał, że to wyróżnienie adresuje całemu pokoleniu, które – jak on – w dzieciństwie zaznało goryczy czasów wojny, potem przeżyło pełne represji czasy stalinowskie i długie lata Polski pod władzą z mocodawcami w Moskwie. Nie omieszkał wspomnieć postaci z dziejów miasta, które zasłużyły się dla niego i rozsławiły je wielce – z których to postaci znał osobiście wszystkie.
Z wnioskiem o tak szczególne uhonorowanie księdza prałata wystąpiło Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Krzepicach. Laudację odczytał podczas sesji prezes Bogdan Grzyb. Obecni byli przedstawiciele wnioskodawców, a także dyrektor szkoły Grzegorz Mastalerz, przedstawiciele rodziny wyróżnionego, lokalnych organizacji i mieszkańców. Nad uchwałą już nie głosowano na uroczystej sesji, gdyż decyzja ta zapadła wcześniej, już 7 listopada. 12 grudnia dopełniono ceremonii, przekazując wyróżnionemu akt nadania tytuły Honorowego Obywatela Gminy Krzepice. Jak zapisano w akcie, to wyraz uznania w dziedzinie społecznej i kulturalnej, posłudze kapłańskiej i popularyzacji historii gminy Krzepice. W uroczystej sesji udział wzięli radni z przewodniczącym Mateuszem Klubą na czele oraz burmistrz Krzepic Krystian Kotynia z najwyższymi urzędnikami gminy. Własne wyrazy uznania przekazała księdzu profesorowi także delegacja z sołectwa Dankowice z sołtys Magdaleną Zalewską. (jar)

franciszek-dylus-2

W wystąpieniu honorowy obywatel dedykował ten tytuł całemu pokoleniu ludzi, którzy doświadczyli trudnych czasów wojny i socjalizmu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024

Budują ulicę

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024