Powiat

„Dostawa nie powiodła się”. To wstęp do oszustwa

Tak może wyglądać fałszywa wiadomość.
„Dostawa nie powiodła się”. To wstęp do oszustwa

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi przez oszustów, podszywających się pod firmy kurierskie. Mejle „Dostawa nie powiodła się” zawierają szkodliwe linki, a celem oszustów jest kradzież pieniędzy z konta bankowego osoby, która będzie te linki klikać

To phishing. Czyli rodzaj oszustwa, który polega na podszywaniu się pod różne strony, osoby i firmy w celu wyłudzenia danych – np. loginu i hasła, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i różnych innych newralgicznych informacji. Wszystkie te dane mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy, tożsamości, a nawet oszukiwania innych w imieniu ofiary.
– Oszuści modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd. Podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają mejl z informacją, że dostawa oczekiwanej przesyłki nie powiodła się. Osoby, które faktycznie oczekują na paczki, mogą niczego nie podejrzewać. W wiadomości podany jest link, który rzekomo prowadzi do czatu z konsultantem. Przede wszystkim nie powinniśmy otwierać linków otrzymanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy – podkreśla rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Jak się chronić? Podstawą jest ostrożność. Należy najpierw spojrzeć na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Po prostu nie zawsze wysyłają to Polacy, a tłumaczenia, z których korzystają, nie muszą być perfekcyjne. Coś podejrzanego w zakresie języka użytego w takiej wiadomości powinno od razu dawać do myślenia. I co najmniej nasilać ostrożność.
Zanim otworzy się przesłany link, trzeba przeczytać dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty. Nie należy zapisywać załączników pochodzących z nieznanych źródeł. Nie należy logować się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie ma się zaufania. Trzeba zweryfikować, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć przesyłkę. Trzeba też sprawdzić dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024