Zawady

Tężnia znów działa!

Tężnia znów działa!

Pierwsza w powiecie kłobuckim tężnia znów działa! Po zimowej przerwie została uruchomiona we wtorek po świętach

Popowski urząd gminy informuje, że 2 kwietnia uruchomiono tężnię solankową w Zawadach. Jej budowa była zadaniem dofinansowanym z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wówczas oprócz tężni zagospodarowano teren przy Liswarcie, zamontowano leżaki, altany, kosze na śmieci, ławki, grill, stojaki na rowery, a także odtworzono trawnik łąki kwietne. Dziś w tym miejscu po zimie i wiosennych nadmiarach wody nie ma już śladu. Można więc korzystać z tego atrakcyjnego miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Turyści też są tu mile widziani.
Tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek. Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas trzech dni plażowania! Jod reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.
Atrakcje turystyczne stanowią istotny element rozwoju turystyki, gwarantują obecność turystów. Gmina Popów my duży potencjał w tym zakresie, dlatego też rozwój turystyki jest dla niej bardzo ważny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zawady

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Zawady

Gmina Popów już ma tężnię

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2023

Nad Liswartą powstaje tężnia

Jarosław Jędrysiak17 września 2023

Policjanci odwiedzili harcerzy

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2023

Piłkarski turniej dla mieszkańców gminy

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2023

Ulice w budowie

Jarosław Jędrysiak15 sierpnia 2023

„Zmarnowany Potencjał” wygrywa turniej, „FC Więcki” skończyło na miejscu czwartym

Marcin Syguda10 sierpnia 2023