Policjanci z kłobuckiej drogówki sprawdzili stan techniczny autokaru, którym przedszkolaki z Gminnego Przedszkola nr 1 w Kłobucku wyruszyły na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. W trakcie kontroli mundurowi sprawdzili również uprawnienia oraz trzeźwość kierowcy. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od stróżów prawa odblaskowe gadżety
Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów, które wiozą uczestników wycieczek szkolnych. Organizatorzy wyjazdów z wyprzedzeniem mogą zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. – Tego typu zgłoszenie wpłynęło do kłobuckiej komendy, w związku z wycieczką organizowaną przez Gminne Przedszkole nr 1 w Kłobucku. Policjanci przeprowadzili kontrolę stanu technicznego autokaru oraz sprawdzili stan trzeźwości i uprawnienia kierowcy. Po zakończonej kontroli dzieci mogły cieszyć się bezpieczną wycieczką – podaje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Była to również okazja, aby wręczyć wszystkim uczestnikom odblaskowe gadżety i przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
– Przypominamy, że w Kłobucku stałym miejscem wyznaczonym do kontroli jest parking przy „DH Merkury”, w których policjanci przeprowadzają wcześniej zgłoszone kontrole – mówi policjantka. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Należy pamiętać, że każdy kierowca, wsiadając do pojazdu, odpowiada za życie wszystkich pasażerów.
Osoby organizujące wycieczkę powinny przykładać szczególną wagę do kwestii wynajęcia autokaru. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu oraz kierowcy organizatorzy wyjazdu mogą uzyskać sami, na przykład prosząc o okazanie badania technicznego pojazdu, oglądając opony, ustalając, z którego roku jest autobus i jaki ma przebieg. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest włączony. Postoje autobusu należy organizować wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wyjazdu, powinien być wypoczęty i wyspany.
Facebook
YouTube
RSS