Nie tak dawno byliśmy świadkami protestu w Lgocie, który dotyczył problemu bezpieczeństwa na miejscowym skrzyżowaniu drogi krajowej z drogami lokalnymi przez tę miejscowość. Po proteście w przestrzeni publicznej pojawiły się głosy, że to właśnie wydarzenie, mówiąc kolokwialnie, „załatwi” rozwiązanie problemu. Tymczasem, jak wynika choćby z tematów poruszanych na sesjach w ostatnich latach, to gmina Kłobuck od dłuższego czasu systematycznie zabiega o poprawę bezpieczeństwa na tym newralgicznym skrzyżowaniu. Poprosiliśmy o zestawienie informacji na ten temat z kłobuckiego ratusza. Gmina podejmowała działania, które stworzyły warunki do tego, by poprawa bezpieczeństwa w Lgocie faktycznie mogła nastąpić. Problem tkwi poza ratuszem. Przede wszystkim wymaga rozwiązania opartego o mozolną i mało widowiskową urzędniczą pracą. Jednorazowy „happening” – niezależnie od słuszności postulatów – nie stanie się źródłem takiego rozwiązania
Już pobieżna znajomość dnia codziennego pracy urzędów i instytucji odpowiadających za drogi pozwala mieć pewność, że ważne decyzje nie są podejmowane praktycznie jakby od ręki, bez rozeznania tematu, a za to pod wpływam nacisku, jakim może być jakiś publiczny protest. Gdyby tak było, pewnie wszyscy bylibyśmy przyzwyczajeni do tego, że za załatwieniem spraw musimy chodzić nie do odpowiedzialnych instytucji, ale wystarczą nam farby plakatowe, kawałek szmaty, kij – i marsz na protest. Owszem, to czasem może pomóc. Ale wtedy, gdy jakaś sprawa jest już przygotowana. A to przygotowanie wymaga pracy. W tym zaś celują urzędy.
– Działania w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu w ciągu DK 43 w Lgocie rozpoczęły się w 2021 r. – mówi nam burmistrz Jerzy Zakrzewski. – Wówczas w korespondencji do instytucji i osób zwrócono się z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy w tym zakresie – dodaje. Prowadzone były również rozmowy z przedstawicielami GDDKiA, podczas których przedstawiono utrudnienia i uciążliwości, jakie powoduje wzmożony ruch na DK 43. Wspólnie z radą sołecką, działającą w imieniu mieszkańców, ratusz również podejmował szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na tym specyficznym skrzyżowaniu.
– W lutym 2022 r. zorganizowane zostało spotkanie z udziałem mediów i przedstawicieli instytucji, tym samym mieszkańcy chcieli zwrócić uwagę na konieczność podjęcia działań, mających na celu przyspieszenie przez zarządcę drogi czynności, zmierzających do opracowania dokumentacji projektowej budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Północnej i Południowej z DK 43 w Lgocie – przypomina Zakrzewski.
W 2023 r. z ratusza wystosowano pismo do GDDKiA w Katowicach z prośbą o informację, na jakim etapie jest realizacja budowy sygnalizacji świetlnej w Lgocie. W odpowiedzi, której instytucja udzieliła 7 kwietnia zeszłego roku, gmina została poinformowana, że została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji na potrzeby poprawy bezpieczeństwa ruchu na tym skrzyżowaniu. A w ramach zaplanowanych działań projektowana będzie sygnalizacja świetlna. Wskazano też, że na opracowanie tej dokumentacji potrzeba 10 miesięcy. Warto tu jeszcze raz podkreślić, że bez dokumentacji – bez niezbędnych procedur – nie byłoby żadnego postępu w sprawie i nawet uporczywa blokada drogi niczego by nie zmieniła.
Prace nad dokumentacją jednak ruszyły już wtedy. 11 października, a więc nieco ponad rok temu, firma realizująca umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do realizacji zadania poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu w ciągu DK 43 w Lgocie, zwróciła się z prośbą do gminy Kłobuck o udzielenie informacji o parametrach technicznych zastosowanych opraw oświetleniowych w obrębie tego właśnie skrzyżowania. Dane te udostępniono bez zwłoki. – 16 października 2024 r. w kolejnym piśmie gminy Kłobuck po raz kolejny poprosiliśmy o informację, na jakim etapie jest przygotowanie i jaki jest termin realizacji budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Dodatkowo w piśmie tym poruszono temat przebudowy DW 491, przez co sprawa stała się jeszcze bardziej pilna – z uwagi na wyznaczony objazd m in. przez DK 43. W odpowiedzi z 31 października GDDKiA poinformowała, że trwają prace nad dokumentacją dla zadania – podaje burmistrz Kłobucka. Tu można zauważyć, że nie pasuje to do terminu 10 miesięcy, który miało zająć opracowanie dokumentacji. Do tego z uwagi na to, że szacowane koszty realizacji zadania przewyższają zaplanowane szacunki, wymagane stało się uzyskanie zmian w finansowaniu. Tu sprawa jakby utknęła, bo proces ten odbywa się na poziomie centralnym. Zawieszone jest obecnie postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Nie są do informacje pocieszające. Warto zauważyć, że nie współbrzmią też z dając się słyszeć propagandą sukcesu tych, którzy na miejscu w Kłobucku w codziennej mozolnej pracy na rzecz mieszkańców po prostu nie uczestniczą.
– Jak poinformowano nas w piśmie, wzrost kosztów wynika z faktu, że pierwotne założenia w programie inwestycji zakładały wyłącznie budowę sygnalizacji świetlnej, jednak w wyniku przeprowadzonej przez projektanta analizy ruchu zdecydowano, że budowa sygnalizacji świetlnej bez rozbudowy skrzyżowania o dodatkowy pas ruchu do skrętu w lewo z DK 43 w kierunku ul. Północnej, wpłynęłaby niekorzystnie na przepustowość skrzyżowania. W wyniku tego konieczna jest przebudowa istniejącego chodnika oraz zatoki autobusowej. Zachodzi również konieczność zmiany lokalizacji zjazdu do posesji, który jest położony na płycie skrzyżowania. Taki stan uniemożliwia prawidłowe działanie sygnalizacji świetlnej oraz funkcjonowanie przejścia dla pieszych na wlocie bocznym – wyjaśnia aktualną sytuację Jerzy Zakrzewski.
Ale nie ma co załamywać rąk. Ratusz ma jasną deklarację drogowców, że po otrzymaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i uzyskaniu środków GDDKiA niezwłocznie przystąpi do realizacji zadania. Czekamy na decyzje. Niech centrala nie śpi. Burmistrz Jerzy Zakrzewski jest w regularnym kontakcie z posłem Henrykiem Kiepurą i drogowcami z GDDKiA. Wkrótce odbędzie się ich spotkanie, poświęcone właśnie sprawom drogowym w gminie Kłobuck. Temat skrzyżowania w Lgocie – obok tematu obwodnicy – na pewno będzie jednym z głównych punktów tego spotkania.
Facebook
YouTube
RSS