Przystajń

Hełmy, a może hydranty?

Poza zakupem nowych hełmów dla strażaków wójt widzi też konieczność przeglądu stanu hydrantów na terenie gminy.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Hełmy, a może hydranty?

Samorządowcy z Przystajni szeroko omawiali sprawy bezpieczeństwa i ochrony przed pożarami. Udało się zaoszczędzić nieco pieniędzy i teraz istotne jest, w jaki sposób można je wydać

Tematykę ochrony przeciwpożarowej w gminie najpierw referował goszczący na niedawnej sesji zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku mł. bryg. Robert Ladra; informacje uzupełniał komendant gminny OSP Mariusz Koziński. W gminie Przystajń istnieje na dziś 10 jednostek ochotniczych straży pożarnych, wśród których z jednej strony są takie, które niemal nie uczestniczą w akcjach ratunkowych z powodu braków sprzętowych lub osobowych, z drugiej strony – są aż trzy jednostki należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: Przystajń, Górki-Stany i Wrzosy-Brzeziny. Od lat kładzie się nacisk na szkolenie i wyposażanie tych właśnie jednostek, co przekłada się na ich dużą aktywność bojową, w zasadzie trudną do porównania z jednostkami spoza systemu.
– Zakładany czas dojazdu z Kłobucka do oddalonych miejsc w gminie Przystajń przewyższa 15 minut, dlatego w krajowym systemie są tu trzy jednostki OSP – uzasadnia Ladra.
Lepsze wyposażenie i przeszkolenie strażaków wiąże się też z koniecznością ponoszenia nakładów na te cele. W tym także przez gminę. Zdarza się, że strażacy wyjeżdżają, czasem emigrują. Ciągle potrzeba szkolić ich następców. Także sprzęt nieustannie się zużywa. Jego wymiana jest i niezbędna, i kosztowna.
– Przyniosłem państwu pokazać hełm starego typu, już zużyty, oraz hełm nowy. Do tych starych nie sposób już dokupić ulegającej uszkodzeniu przyłbicy. Do nowych można uzyskać obecnie dofinansowanie. Ale część kosztów musi pokryć gmina – relacjonował radzie gminy Koziński.
Nowoczesne hełmy kosztują ponad 700 zł. Przy trzystuzłotowym dofinansowaniu gmina musiałaby wyłożyć na każdy nieco ponad 400 zł. Odkładanie zakupu hełmów niezbyt się opłaca. Wkrótce VAT na nie zostanie podniesiony z 8 do 23 proc. Wzrośnie więc też cena sprzętu.

Czytaj więcej w najnowszym numerze „Gazety Kłobuckiej” lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023