ODPADY. W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach Wręczyca Wielka musiała wprowadzić roczne zryczałtowane stawki opłaty za gospodarowanie odpadami od nieruchomości wykorzystywanych tylko przez część roku. Na ostatniej sesji rada przyjęła także nowy regulamin utrzymania porządku i czystości
Znowelizowana ustawa została przyjęta 28 listopada 2014 r., ale w życie weszła 1 lutego br. Wprowadziła szereg uregulowań dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Jedna z nowinek to ryczałtowe stawki opłaty naliczane od domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Ryczałt narzucono dlatego, że wspomniane nieruchomości wykorzystywane są tylko przez część roku. Ponieważ na terenie wręczyckiej gminy także one występują, lokalne władze musiały ustalić, ile ich właściciele będą zobowiązani płacić za śmieci. Samorządowcy dyskutowali na ten temat podczas komisji, a wypracowane stanowisko znalazło odzwierciedlenie w projekcie uchwały, który trafił na listopadową sesję. Radni już pełnym składzie podjęli uchwałę, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Podobnie jak w standardowych opłatach za odbiór śmieci, znalazły się w niej dwie stawki – za odpady zbierane selektywnie oraz za odpady zmieszane. Właściciele domków letniskowych i pozostałych nieruchomości, o których mowa w uchwale i ustawie, będą musieli płacić 60 zł na rok, jeśli będą segregować. W przeciwnym wypadku obowiązywała będzie ich stawka o 40 zł wyższa.
Nie była to jedyna „śmieciowa” uchwała podjęta na listopadowej sesji. Radni procedowali także zmieniony „Regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie”. Zdecydowana większość lokalnych regulacji pozostała taka sama jak w poprzednio przyjętej wersji. Nowości związane są natomiast z dodatkowym pojemnikiem na popiół i odpady zielone. O ich wprowadzenie wnioskowali mieszkańcy, a władze najwyraźniej postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom.
Chodzi o pojemnik na odpady segregowane. Jego pojemność to 120 litrów. Od początku maja do końca września ma służyć do gromadzenia odpadów zielonych, natomiast od października do końca kwietnia, czyli w okresie grzewczym – do zbierania popiołu z palenisk. Nowy regulamin wejdzie w życie 1 stycznia, czyli w dniu, kiedy zacznie obowiązywać umowa na odbiór i zagospodarowanie śmieci zawarta przez gminę ze zwycięzcą rozstrzygniętego w ubiegłym tygodniu przetargu. (PW)
Facebook
YouTube
RSS