EDUKACJA. W truskolaskim zespole szkół kończy się w tym roku realizacja projektu unijnego pod nazwą „Europejskość nauczycieli szansą na lepszą przyszłość uczniów”
Projekt, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), powstał w 2014 roku, a jego koordynatorem jest nauczycielka języka angielskiego i chemii Aleksandra Wróż. Bierze w nim udział ośmioro nauczycieli ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Głównym celem jest zwiększanie kompetencji językowych nauczycieli, wymiana doświadczeń w dziedzinie metodyki nauczania różnych przedmiotów, wzbogacanie warsztatu nauczycieli, a co za tym idzie, podniesienie jakości kształcenia.
– Dotychczas cztery nauczycielki ukończyły kursy w Richard Language College w Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Były to kursy metodyczne dla nauczycieli języka angielskiego (EFL Methodology in Practice) oraz intensywne kursy językowe, w których uczestniczyły panie dyrektor i wicedyrektor Zespołu – wymienia Aleksandra Wróż. – W tym roku planowane są wyjazdy kolejnych dwóch nauczycieli języków obcych, którzy będą doskonalić swój warsztat pracy, poznając metody nauczania języków obcych, a także dwóch nauczycieli innych przedmiotów, którzy poznawać będą metodologię zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego CLIL (CLIL Methodology in Practice) – dodaje.
CLIL to metoda nauczania, głównie przedmiotów związanych z naukami ścisłymi, polegająca na prowadzeniu zajęć w dwóch językach. Głównym jest język ojczysty, a dodatkowe elementy wprowadzane są w języku angielskim. Dzięki temu omawiany temat jest przyswajany przez ucznia w obu językach jednocześnie, co poszerza słownictwo fachowe związane z daną dziedziną nauki, a także wydatnie wpływa na umiejętności komunikacyjne. Poznanie tej metody pozwoli ZS w Truskolasach na poszerzenie oferty edukacyjnej poprzez wprowadzenie elementów CLIL w wybranych oddziałach.
– Wyjazdy w ramach projektu to nie tylko możliwość wzięcia udziału w kursie, to przede wszystkim okazja do doskonalenia żywego języka – podkreśla Aleksandra Wróż. – Podczas pobytu nauczyciele mieszkają u angielskich rodzin, grupy szkoleniowe są międzynarodowe, zatem uczestnik ma cały czas kontakt z językiem obcym. W wolnym czasie kursanci spotykają się, wspólnie zwiedzają okolice. Jest to okazja do nawiązania kontaktów oraz wymiany doświadczeń – dodaje. (oprac. PW)
Facebook
YouTube
RSS