Kłobuck

Wreszcie będzie żłobek?

Krakowian mówi, że otwarcie miejskiego żłobka jest jednym z priorytetowych zadań.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Wreszcie będzie żłobek?

INWESTYCJE. Potrzeba uruchomienia w Kłobucku żłobka jest wciąż aktualna. Powtarzają się pytania: czy placówka taka będzie i kiedy? Choć sprawa jakby nieco przycichła, okazuje się, że jest postęp

Jarosław Jędrysiak

O tym, że brak żłobka w Kłobucku jest dla pracujących rodziców maluchów sporym problemem, pisaliśmy już na naszych łamach. Gdy zmiana przepisów i wyższe wymagania organizacyjno-lokalowe wymusiły zamknięcie dotychczasowej placówki tego typu, rodzice dość szybko zaczęli się domagać jej ponownego uruchomienia. W maju ubiegłego roku szefostwo gminnej oświaty poinformowało nas, że być może rozwiązaniem problemu będzie uruchomienie tego typu placówki przez podmiot prywatny. Zwłaszcza że taki podmiot się do magistratu zgłosił.
Od tamtej pory minął już niemal rok. Na razie żłobka nie ma. A tymczasem co pewien czas trafiały do nas pytania, jakie działania są przez władze miejskie podejmowane.
– Doszły mnie słuchy, że w Kłobucku w przyszłym roku szkolnym otwiera się żłobek. Czy to prawda? – pisał do nas jakiś czas temu pan Piotr z Kłobucka.
Ponieważ podobne pytania powracają, warto sprawdzić, co się tak naprawdę dzieje.
Od dyrektora gminnej oświaty dowiadujemy się, że koncepcja nieco się zmieniła. Żłobek ma powstać, ale nie w oparciu o podmiot prywatny, a staraniem miasta.
– Aktualnie robimy wszystko, aby znaleźć odpowiedni lokal na żłobek. Przepisy określają tu konkretne warunki funkcjonowania takiej placówki. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach, widzimy lokale, które mogłyby takie wymagania spełnić. Myślę, że już niedługo będziemy w stanie zaskoczyć rodziców miłą dla wiadomością, że żłobek w naszym mieście znów zacznie działać – zapowiada Jacek Krakowian.
Dowiadujemy się też, choć jeszcze bez szczegółów, że chodzi tutaj o dwie możliwe lokalizacje w budynkach oświatowych, ale w części zajmowanej przez lokatorów. Pozostaje więc kwestia innego lokum dla tych osób. Wtedy w zwolnionej przestrzeni mógłby powstać żłobek.
– Chodzi nam nie o placówkę prywatną, ale o żłobek prowadzony przez gminę. Oczywiście jeśli dodatkowo podmiot prywatny znajdzie spełniający wymagania lokal na własną placówkę, to nie ma przeszkód, żeby ja uruchomił. My jednak myślimy przede wszystkim o naszym, gminnym żłobku – dodaje Krakowian.
To samo słyszymy od burmistrza. Jerzy Zakrzewski potwierdza, że celem jest otwarcie żłobka przez miasto. Natomiast niezależnie od tego nadal są prowadzone rozmowy magistratu z podmiotem prywatnym, który też jest zainteresowany otwarciem na terenie miasta tego samego typu własnej placówki. Kluczową sprawa jest tu potencjalna możliwość pozyskania dofinansowania na działanie tak zwanego Klubu Malucha. Z tej możliwości mogą skorzystać podmioty prywatne, ale i miasto chce się postarać o takie środki.
– Istotnym problemem jest zapewnienie lokalu dla żłobka. Jeśli mielibyśmy taki zapewnić podmiotowi prywatnemu, to wydaje mi się lepszym rozwiązaniem, by to miasto prowadziło w takim lokalu własny żłobek – uważa burmistrz.
Miasto mogłoby w tym przypadku zapewnić lokal i wesprzeć rodziców w zakresie kosztów opieki w żłobku. W tego typu placówkach udział finansowy rodzica i tak jest zawsze znacząco mniejszy niż koszty skorzystania z indywidualnej opiekunki dla dziecka.
W tym momencie w magistracie szacują, że miejski żłobek mógłby przyjąć około 20 dzieci. Z perspektywą wzrostu tej liczby.
– Doskonale wiemy, że także w najbliższych latach w Kłobucku będą budowane nowe domy, co znaczy, że planują się tu osiedlać kolejne młode rodziny. A to znaczy, że i dzieci do żłobka będzie coraz więcej – dodaje burmistrz.
Kiedy można oczekiwać, że placówka taka znów w Kłobucku ruszy? Krakowian zapowiada oczekiwaną przez rodziców wiadomość o uruchomienia żłobka w nieodległej przyszłości. Zakrzewski nieco ostrożniej mówi nam, że są spore szanse, że stanie się to jeszcze w tym roku. Przy ewentualnych komplikacjach – najdalej w przyszłym. (jar)

4 komentarze

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024