Powiat

Rocznik pustych klas

W kłobuckiej „Dwójce” będzie od września tylko 14 pierwszaków. W całym powiecie jest problem z liczebnością klas pierwszych. Gdzieniegdzie – ogromny.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Rocznik pustych klas

PROBLEM. Rok szkolny za pasem. Wskutek podejmowanych w Warszawie decyzji w niektórych gminach, w tym w naszym powiecie, pojawił się problem z tworzeniem klas pierwszych. W samej gminie Kłobuck od września pójdzie do szkół łącznie tylko 52 pierwszoklasistów

Jarosław Jędrysiak

Powód jest prosty. Rok temu obowiązek szkolny obejmował 6-latków. Pójścia do szkoły uniknęły tylko te z nich, których rodzice mogli się okazać orzeczeniem o odroczeniu obowiązku szkolnego. Nowy rząd ze zmian poprzedników się wycofał. Pójść do pierwszej klasy znów muszą tylko 7-latki. Tyle że te siedmiolatki, które mogłyby od września zacząć szkołę, w znacznej części były pierwszakami już rok temu, na wycofanych zasadach – teraz są więc w klasie drugiej, a do klas pierwszych nie zawsze ma kto pójść. Bo pozostały tylko te 7-latki, które wcześniej były „odroczone”, oraz – teraz już tylko na zasadzie dobrowolnej, zgodnie z wolą rodziców – ewentualnie 6-latki.
Na ile poważny problem powstał w wyniku tej oświatowej żonglerki przepisami, dowodzą dane liczbowe. Zebraliśmy je dla całego powiatu według stanu wiedzy gminnych władz oświatowych na ostatnie dni sierpnia.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024