Powiat

Matury tym razem bez wstydu

Można chyba przyjąć, że – niezależnie od pewnej nieporównywalności roczników i poziomu matur – zmiany na plus nastąpiły.
ARCH.
Matury tym razem bez wstydu

EDUKACJA. Nadal poniżej średniej, ale już nie na szarym końcu w województwie – tegoroczni maturzyści z powiatu kłobuckiego poradzili sobie lepiej niż ich starsi koledzy rok temu. Spośród 305 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w naszym powiecie, dużo lepiej poradzili sobie ci, którzy zdawali w Krzepicach (zdawalność ponad 90%) niż w szkołach kłobuckich (blisko 70%)

Jarosław Jędrysiak

Przypomnijmy: w ubiegłym roku w Śląskiem maturę zdało 75,7% absolwentów, a w powiecie kłobuckim tylko 63,6%, co było najsłabszym wynikiem wśród wszystkich powiatów w województwie. W tym roku, całe szczęście, wynik uczniów naszych szkół już nie jest powodem do wstydu – choć wciąż jeszcze nie przynosi chwały. Zdawalność matury w 2016 roku wyniosła w województwie 77,63%, a powiecie kłobuckim nieco mniej, bo 75,74%. Dało to uczniom naszych liceów i techników 21. miejsce na 36 powiatów w Śląskiem. Z ostatniego miejsca przed rokiem – to spory awans. Przed rokiem oczekiwaliśmy od naszych oświatowców reakcji na fatalne wyniki. Można chyba przyjąć, że – niezależnie od pewnej nieporównywalności roczników i poziomu matur – zmiany na plus nastąpiły.
W Śląskiem między 4 a 27 maja maturę zdawało ponad 37 tys. osób, w tym 28,5 tys. po raz pierwszy z wszystkich obowiązkowych przedmiotów. Niemal 2/3 zdających to absolwenci liceów, reszta – techników. Spośród 305 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w naszym powiecie, lepiej poradzili sobie ci, którzy zdawali w Krzepicach (zdawalność ponad 90%) niż w szkołach kłobuckich (blisko 70%). Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podkreśla, że przy porównaniach warto uwzględnić m.in. typy szkół. Faktycznie wyniki w technikach są zasadniczo słabsze niż w ogólniakach. Wpływa to także na wyniki średnie powiatu. Przykład poziomu zdawalności z samych Krzepic wskazuje, że nieraz znacząco.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024