Lubliniec, powiat

Co ze szpitalem po reformie?

Podźwigną lubliniecki szpital? Od lewej: Jerzy Szafranowicz, Andrzej Gawron, Barbara Szubert.
ARCH.
Co ze szpitalem po reformie?

ZDROWIE. Zgodnie z założeniami reformy w systemie ochrony zdrowia świąteczna i nocna opieka medyczna dla powiatu miałaby zostać przeniesiona z Sawmedu do izby przyjęć szpitala powiatowego. Sama placówka zaś ma być szpitalem I stopnia, czyli podstawowym w trzystopniowej skali. Nie wiadomo, co z chirurgią dziecięcą i neurologią

Adam Świerczyński

Trwają prace nad reformą systemu opieki zdrowotnej, którą rząd planuje wprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat. Poseł Andrzej Gawron, członek Parlamentarnego Zespołu do Spraw Szpitali Powiatowych, pracującego nad wprowadzeniem zmian, wspólnie z dyrektor lublinieckiego szpitala powiatowego Barbarą Szubert oraz przedstawicielami władz powiatu, który jest organem prowadzącym lecznicę, spotkali się ostatnio z Jerzym Szafranowiczem, dyrektorem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Głównym tematem spotkania była sytuacja lublinieckiego szpitala w świetle strategii zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Przypomnijmy, że, jak informowaliśmy kilka tygodni temu, nasza lecznica na koniec sierpnia miała już 1,2 mln zł straty, głównie na skutek zaniżonej wyceny procedur.

Szpital I stopnia
– Dyrektor oddziału NFZ poinformował uczestników spotkania, że Szpital Powiatowy w Lublińcu wejdzie w skład nowego systemu tzw. sieci jako szpital I stopnia, przy okazji przyznając, że, jak wynika z dostępnych statystyk, szpital przez szereg ostatnich lat był niedofinansowany – informuje Dawid Smol, dyrektor Biura Poselskiego Andrzeja Gawrona. – Jak zaznaczył dyrektor, jedynie oddział, gdzie leczona jest gruźlica, nie znajdzie się w koszyku finansowania ryczałtowego, jest to jednak zgodne z kierunkiem zmian preferowanym przez dyrekcję szpitala.

Niezadowoleni z opieki nocnej
Jak się dowiadujemy, zgodnie z założeniami reforma wprowadzić ma trzystopniowy podział szpitali – wyżej mają być specjalistyczne kliniki. Lubliniecka lecznica miałaby więc być szpitalem podstawowym. Korzystną dla mieszkańców zmianą, którą ma przynieść reforma, ma być przeniesienie opieki świątecznej i nocnej dla terenu powiatu do izby przyjęć naszego szpitala. Na obecny system, w którym podstawową opiekę medyczną w nocy i dni wolne świadczy Sawmed, pacjenci narzekają – szukających pomocy najbardziej frustruje to, że zdarzają się przypadki odsyłania ich z Sawmedu do izby przyjęć szpitala lub odwrotnie.

Koniec odsyłania na „Parkitkę”?
– Poseł poruszył również problem odmowy interwencji chirurgicznych w stosunku do dzieci. Nawet w przypadku drobnych skaleczeń u dzieci rodzice kierowani są na „Parkitkę” w Częstochowie – informuje Smol.
– Jak poinformowała dyrektor Szubert, takie działanie jest wynikiem opinii konsultanta wojewódzkiego, który wydał stosowne zalecenia. Poseł prosił o przesłanie treści opinii i zadeklarował dalsze działania w celu pozytywnego rozwiązania tego problemu.
Przypomnijmy, że podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu dyrektor Szubert mówiła, że główną przeszkodą do otwarcia chirurgii dziecięcej w lublinieckim szpitalu jest brak wystarczającej ilości nie tylko środków, ale i miejsca w lecznicy oraz problem z zatrudnieniem odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów.

Poseł: oddział neurologiczny jest niezbędny
– Ze strony posła Gawrona padła również deklaracja dotycząca niezbędnej potrzeby dalszego funkcjonowania oddziału neurologicznego. Oddział ten znajduje się obecnie w strukturach szpitala neuropsychiatrycznego i, jak wynika z wszelkich danych, przynosi straty finansowe. Jednak, jak zaznaczył poseł, trzeba zrobić wszystko i rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, aby oddział uratować, a nawet poszerzyć jego zakres świadczeń o część udarową. Fachowa pomoc w pierwszych godzinach decyduje o życiu i zdrowiu, a także o sprawności pacjenta i nie można tej fachowej pomocy pozbawić mieszkańców naszego powiatu. Oczywiście należy uwzględniać we wszelkich możliwych wariantach jego ekonomiczne bilansowanie się – podkreśla dyrektor biura poselskiego Andrzeja Gawrona.
W czasie spotkania z radnymi miejskimi w październiku dyrektor Szubert mówiła jednak wprost, że jej placówka, sama generując straty, nie myśli nawet o przejęciu z Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego deficytowego oddziału neurologicznego, by nie pogarszać swojej kondycji finansowej.

Przyjedzie dyrektor NFZ
Jak się dowiadujemy, Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału NFZ, w czasie spotkania zadeklarował,że w pierwszej połowie przyszłego roku jest skłonny osobiście odwiedzić powiat lubliniecki i całościowo przedstawić zagadnienia dotyczące służby zdrowia w perspektywie planowanych zmian. Niebawem na jego ręce ma trafić zaproszenie do złożenia wizyty, przygotowane przez starostwo.

Posiedzenie w sprawie szpitali powiatowych
W środę 16 listopada w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie parlamentarnych zespołów zajmujących się służbą zdrowia, w którym na zaproszenie posła Gawrona udział wzięli dyrektor SP ZOZ w Lublińcu Barbara Szubert oraz Andrzej Chrzęstek, przedstawiciel ratowników medycznych. Goście zostali zaproszeni, by mieli możliwość odnieść się do szczegółowych rozwiązań dotyczących m.in. roli szpitali powiatowych w całej strukturze służby zdrowia, przewidzianej w reformie, jeszcze przed procedowaniem ustaw w Sejmie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lubliniec, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Lubliniec, powiat

Będą nowe ścieżki rowerowe?

Adam Świerczyński18 marca 2021