Bez kategorii

Trzej książęta spojrzą na Danków

Trzej książęta spojrzą na Danków

Efektowna duża tablica upamiętni 800-lecie wsi Danków. To jedno z ustaleń ze spotkania komitetu odpowiedzialnego za organizację obchodów jubileuszu

Ze spotkaniem książąt piastowskich w Dankowie wiąże się pierwsza wzmianka o istnieniu tej miejscowości – jednej z najstarszych w powiecie kłobuckim i całym regionie. To dlatego ten właśnie motyw zostanie wykorzystany na tablicy pamiątkowej, która w ramach tegorocznych obchodów zostanie wykonana i ustawiona tuż obok murów słynnego dankowskiego zamku.
– Z koncepcji pomnika z postaciami książąt musimy się wycofać ze względu na ogromne koszty. Ale trzej książęta pojawią się na dużej tablicy pamiątkowej w formie płaskorzeźb – mówiła podczas spotkania komitetu organizującego obchody kierująca nim wójt Bożena Wieloch.
Wstępny projekt takiej tablicy o ponad metrowej wysokości nie był dotąd prezentowany – ale dysponujemy nim i przedstawiamy go naszym Czytelnikom. Szczegóły są jeszcze omawiane. Początkowo planowane figury trzech władców kosztowałyby ponad sto tysięcy złotych. Tymczasem obchody nie ograniczają się do samego tylko wykonania pomnika, toteż wariant z tańszą, choć też efektowną tablicą z postaciami książąt – wzorowanymi na ilustracjach Jana Matejki – wydaje się rozsądny.
Tegoroczne obchody otworzył styczniowy Koncert Noworoczny w dankowskim kościele. Trwa konkurs poetycki dla uczniów „Danków – moja historia”. Rozpoczął się i potrwa do końca czerwca nabór prac w konkursie fotograficznym „Danków – moja ojczyzna”. Tu udział jest otwarty dla wszystkich. Oba konkursy organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Lipiu. 26 marca koncert muzyki pasyjnej da w dankowskiej świątyni Kapela Jasnogórska. 7 kwietnia warsztaty historyczne poprowadzą dwaj uczeni: profesor Tadeusz Grabarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego i doktor Andrzej Kobus z piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Ważą się jeszcze szczegóły programu plenerowej majówki. Główny akcent padnie znów na Jarmark nad Liswartą, gdy dojdzie do odsłonięcia wspomnianej tablicy. Tu będą też inscenizacje historyczne 6 najważniejszych momentów w dziejach Dankowa. A wśród głównych koncertów coś wyjątkowo atrakcyjnego dla młodzieży oraz kapela góralska i na koniec gwiazda disco polo. Plany na dalszą część roku obchodów jeszcze są doprecyzowywane. W grudniu dankowskie obchody podsumuje publikacja pod tytułem „Osiem wieków Dankowa nad Liswartą”. (jar)


Jako pierwsi prezentujemy projekt tablicy upamiętniającej jubileusz Dankowa. Trwa jeszcze dyskusja nad dokładną treścią umieszczonego na niej napisu.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Bez kategorii

Nowe e-wydanie tygodnika jest już dostępne!

Redakcja22 marca 2024

Zapraszamy na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Marcin Syguda22 czerwca 2023

Koszykarski Klub Sportowy Basket Legnica w drodze po mistrzostwo III ligi

Marcin Syguda22 lutego 2023

Trwa konkurs dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2023

ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2023

Kończy się ważność bonów turystycznych

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2022