Powiat

Z kurami nie ma jaj

Dzielnicowi zaglądaj do każdego, kto ma choć kilka sztuk drobiu. Zagrożeniu ptasią grypą lepiej zapobiegać, aby potem nie było trzeba trzebić stad w całej okolicy.
KPP KŁOBUCK
Z kurami nie ma jaj

O zagrożeniu wirusem grypy ptaków słychać już od końca ubiegłego roku. Ponieważ sprawa jest poważna, do szerzenia ostrzeżeń zaangażowano nawet policję

Wirus grypy ptaków należy do podtypu H5N8 i jest uważany za szczególnie zjadliwy. Może się łatwo rozprzestrzeniać i zarażać kolejne zwierzę- ta, gdyż może go roznosić ptactwo dziko żyjące. Stąd konieczność zastosowania surowych zasad bioasekuracji. Bo odkrycie zakażenia wirusem drobiu w jednym gospodarstwie może skutkować przymusową likwidacją hodowli w całej okolicy, w określonej odległości od stwierdzonego przypadku zakażenia. Dlatego w propagowanie świadomości zagrożenia zaangażowano policję. Komendant powiatowy uzasadniał to akurat podczas sesji w Lipiu, mówiąc, że o ile właściciele większych hodowli są świadomi zagrożenia, o tyle w małych gospodarstwach, gdzie jest przysłowiowe kilka kurek chowanych tradycyjnymi od pokoleń metodami, może być już gorzej z wiedzą o zagrożeniu. I to na przykład w takie miejsca zaglądają teraz policjanci. Bo w sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa nawet z kilkoma kurami nie ma żartów. I tu może powstać ognisko choroby. Do gospodarstw w wyznaczonym terenie służbowym docierają więc teraz dzielnicowi. Informując o podstawowych zasadach bioasekuracji. Jakich? Przede wszystkim chodzi o zabezpieczanie zwierząt hodowlanych i ich paszy przed dostępem dzikich ptaków. Więcej szczegółów podajemy obok. (jar)

ZASADY DLA HODOWCÓW

(wg apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii) Zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich. Nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany. Nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każ- dym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem.
Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób. Przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

>

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Powiat dzieli się doświadczeniem z ukraińskimi samorządowcami

Jarosław Jędrysiak25 września 2024

Powiat przekazał ambulans partnerskiemu miastu Mościska na Ukrainie

Jarosław Jędrysiak23 września 2024

Strzelnica sportowa w szkole – nowa inwestycja powiatu

Jarosław Jędrysiak23 września 2024

Żywioł nas oszczędził

Jarosław Jędrysiak21 września 2024

Podsumowanie wakacji 2024 na drogach powiatu kłobuckiego

Jarosław Jędrysiak11 września 2024

Uczcili strażaków, którzy oddali życie w Poznaniu

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024