Przystajń, powiat

Już pachnie świętami

Wybrane koła gospodyń reprezentowały poszczególne gminy powiatu.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Już pachnie świętami

WIELKANOC. W minioną sobotę w hali sportowej w Przystajni odbyła się kolejna edycja Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych

Z racji głównej roli, którą w tego rodzaju prezentacjach odgrywają potrawy, prezentacje te potocznie nazywa się „stołami wielkanocnymi”, bo to udekorowane blaty stołów zastawiane są przeróżnymi smakołykami. Ważną rolę odgrywają tu potrawy z jajek lub z ważnym udziałem tego składnika. Ale jest też wiele dań mięsnych, rybnych, wypieków, sałatek. Warto skosztować, by przekonać się, że to wszystko jest nie tylko ładnie podane, ale i smaczne. A do tego odbiegające od kulinarnej codzienności, pomysłowe, oryginalne. Potrawy na prezentację przygotowują u nas od początku, gdy organizowane są te imprezy, działające w powiecie koła gospodyń wiejskich. Każdą gminę reprezentują panie z takiej organizacji działającej na jej terenie. Od niedawna własny stół zastawia potrawami także powiatowa rada KGW oraz szkoły ponadgimnazjalne, które prowadzi u nas powiat. Tym sposobem także w ostatnią niedzielę świąteczne smakołyki rozstawiono na kilkunastu stołach. Było więc z czego wybierać, a że frekwencja mieszkańców, choć niemała, nie była aż tak ogromna, jak się nieraz na prezentacjach stołów zdarza – kto tylko chciał, miał możliwość skosztowania różnych potraw. Oczywiście po uprzednim ich poświęceniu. Bo i to jest stałą tradycją prezentacji tradycji wielkanocnych.
Od innego stałego elementu takich spotkań mieszkańców powiatu rozpoczęto i teraz w Przystajni. Po powitaniu przez wójta Henryka Macha, starostę Henryka Kiepurę i szefującą kołom gospodyń Monikę Mirowską goście obejrzeli trwający około godziny program artystyczny. W roli artystów – dzieci i młodzież szkolna. Gminy organizujące prezentację zawsze w takich sytuacjach chwalą się swoimi młodymi talentami – i bardzo dobrze. Wśród oficjeli na widowni zasiadła większość wójtów gmin powiatu kłobuckiego. Można było też dostrzec w tym gronie przedstawicieli innych instytucji i organizacji. Pod koniec występów zaimprowizowaną scenę oddano tutejszym zespołom ludowym – Koniczynkom i Lawendzie. W czasie degustacji występowała też tutejsza młodzieżowa orkiestra dęta. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń, powiat

Chcą mieć maszt na flagę

Jarosław Jędrysiak9 września 2020

Odpady rolnicze też można zbierać

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2020