Truskolasy, Wręczyca Wielka

Parafia prosi – gmina daje. Ale nie od razu

Parafia pozyskała na ten cel dotację z ministerstwa. Dotacja jednak nie pokryje wszystkich kosztów, więc parafia wystąpiła o pomoc finansową do gminy.
Parafia prosi – gmina daje. Ale nie od razu

REMONT. Szykują się kolejne prace konserwatorskie we wnętrzu zabytkowego kościoła w Truskolasach. Tutejsza parafia pozyskała na ten cel dotację z ministerstwa. Dotacja jednak nie pokryje wszystkich kosztów, więc parafia wystąpiła o pomoc finansową do gminy. I wręczyckie władze zgodziły się jej udzielić, choć na przekazanie pieniędzy trzeba poczekać jeszcze ok. dwa miesiące

Parafia św. Mikołaja dba o swoją zabytkową drewnianą świątynię. Kilka lat temu została za to doceniona, zdobywając nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany”. Laur przyznano za przeprowadzenie kompleksowego remontu.
– Pod względem konserwatorskim na szczególną uwagę zasługuje determinacja i wysiłek parafii w ratowaniu od katastrofy budowlanej (całkowitego zniszczenia) drewnianej świątyni. W trakcie skomplikowanych prac konstrukcyjnych i restauratorskich starano się zachować w jak największym stopniu zabytkową substancję – argumentował wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Pochodzący z I połowy XVIII wieku kościół jednak nie młodnieje, dlatego konieczne są kolejne remonty. A z uwagi na zabytkowy charakter świątyni nie jest to prosta i tania sprawa. W tym roku parafia planuje przeprowadzić następne prace konserwatorskie i restauratorskie we wnętrzu.
W ramach programu ochrony zabytków wywalczyła na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 140 tys. zł. Ale to za mało. Łączny koszt prac to 194 tys. zł, środków własnych nie wystarczy, więc parafia liczy też na pomoc fundacji „Wspólna sprawa”, Starostwa Powiatowego w Kłobucku i gminy Wręczyca Wielka. W przypadku gminy wystąpiła o kwotę 11 tys. zł. Radni dyskutowali na ten temat w marcu podczas posiedzenia połączonych Komisji Budżetu i Polityki Społecznej. Nie mieli wątpliwości i jednogłośnie uznali, że pomocy trzeba udzielić, bo sprawa dotyczy najcenniejszego zabytku w gminie, który należy chronić. Ale okazało się, że nie da rady przekazać pieniędzy od razu, ponieważ Wręczyca nie spełnia warunku wymaganego w aktualnych przepisach.
– Przed przekazaniem pieniędzy konieczne jest ustalenie zasad udzielania dotacji na finansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków – podkreślił na komisji wójt Henryk Krawczyk.
Będzie to zrobione w formie uchwały, ale najpierw gmina musi otrzymać pozytywne opinie ze strony Urzędu Konkurencji i Konsumentów oraz ministerstwa. To chwilę potrwa, więc 11 tys. zł trafi do truskolaskiej parafii nie wcześniej niż w czerwcu. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Truskolasy, Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Truskolasy, Wręczyca Wielka

Liście i śmieci zapychają studzienki

Piotr Wiewióra18 maja 2017

Instalacja ściekowa za ponad 230 tys. zł

Redakcja27 października 2016

Przebudowa potrzebna, ale uciążliwa

Redakcja11 lipca 2016

Przeciwnicy wiatraków naciskają

Redakcja9 maja 2016

Dużo tańsza „schetynówka”

Redakcja6 maja 2016

Gmina zakaże budowy wiatraków?

Redakcja18 kwietnia 2016