Panki

Zrobią dodatkowe solary?

Radny wypowiedział się na temat solarów i tego, że są nowe osoby zainteresowane ich montażem.
Zrobią dodatkowe solary?

INWESTYCJE. Wójt zapowiedział podczas ostatniej sesji starania o środki na nową odsłonę programu montażu solarów. W urzędzie liczą też na środki na inne proekologiczne zadania

– Jest duże zainteresowanie montowaniem solarów. Ten projekt już jest realizowany w naszej gminie. Ale to zainteresowanie jest też wśród nowych osób, które nie mogły się zaliczyć do tego projektu, który jest w realizacji. Czy jest możliwość złożenia następnego wniosku o dofinansowanie do solarów? – pytał wójta podczas ostatniej sesji Krzysztof Antończak.
Radnego interesowało również, jakie są możliwości postarania się o podobne rozwiązanie, które wspomogłoby nie tylko prywatne osoby, ale na przykład budynki użyteczności publicznej, czy też może które pozwoliłoby na doświetlenie ulic tańszym sposobem.
Wójt jakby tego pytania oczekiwał, bo w odpowiedzi poinformował, że ma już umówione spotkanie z firmą, która specjalizuje się w pomocy w pozyskiwaniu tego rodzaju dofinansowania.
– Z tego co wiem, pomogą nam przygotować wnioski. Zbliżają się kolejne ich nabory. W tym roku szykuje się nabór na wymianę kotłów centralnego ogrzewania, jest możliwość pozyskania środków na termomodernizację oraz właśnie na oświetlenie typu ekologicznego. Mamy już dwie oferty na słupy hybrydowe, czyli z wiatraczkiem i panelem fotowoltaicznym. Zresztą jest on nawet tańszy w budowie niż tradycyjny słup – odpowiadał szeroko Bogdan Praski.
Radny Antończak uważa, że jasność na ulicach należy się mieszkańcom, bo w końcu płacą podatki. Wójt się z tym zgodził. Wiceprzewodniczący Ryszard Olczyk dołożył, że słupy hybrydowe dadzą szansę na montaż oświetlenia nawet tam, gdzie jest kłopot z dociągnięciem przewodów. Wszystko pięknie i rozsądnie. Dodajmy jednak małą łyżkę dziegciu w postaci pytania: czy gmina musi korzystać w pisaniu takich wniosków z firm zewnętrznych, a nie z własnych kadr urzędniczych?
Wójt wypowiedział się też w kwestii solarów dla mieszkańców. Powiedział, że na dofinansowanie projektów proekologicznych jest w urzędzie marszałkowskim sporo środków i kolejne nabory mają być właśnie też na solary.
– Pan radny mówi, że niektórzy nie mieli możliwości, ale powiem tak, że niektórzy nie chcieli solarów, bo gdy szykowaliśmy nabór, to ludzie podchodzili do tego dosyć sceptycznie. Dziś, gdy widzą, że u sąsiada są zamontowane, a zapłacił niewiele, to stało się to namacalne, że przedsięwzięcie było opłacalne. Rozum do głowy przychodzi jakby po fakcie, bo lista jest już zamknięta i praktycznie ku końcowi ma się realizacja projektu. Skoro jednak widzę, że jest nadal zainteresowanie solarami, to postaramy się złożyć kolejny projekt na kolejną edycję tego zadania – zadeklarował Praski. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Panki

Wjechał w ruszającą ciężarówkę

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2024

Droga jest gotowa

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2024

Trzeba oszczędzać wodę

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2024

Powitanie Nowego Wozu Strażackiego w OSP Panki!

Jarosław Jędrysiak27 maja 2024

Dzielnicowy sprzątał razem z uczniami

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Rozbiórka poprawi widoczność

Jarosław Jędrysiak14 marca 2024