Wręczyca Wielka

Bomba przy szkole. Ewakuowano dzieci

Przed godz. 15.00 we Wręczycy pojawił się patrol saperski z Gliwic, który zabrał pocisk.
PIOTR WIEWIÓRA
Bomba przy szkole. Ewakuowano dzieci

Podczas robót ziemnych na terenie budowanego we Wręczycy przedszkola natrafiono na niewybuch z czasów II wojny światowej. Dla bezpieczeństwa ewakuowano dzieci i wezwano saperów z Gliwic. – To prawdopodobnie pocisk przeciwlotniczy – mówi wójt Henryk Krawczyk

W zeszłą środę około godziny 10.30 podczas prac na terenie budowy przy ulicy Sportowej we Wręczycy, gdzie ma powstać nowe wręczyckie przedszkole, natrafiono na niebezpieczny niewybuch.
– Wydobyto całą bryłę ziemi przy pomocy koparki i dopiero potem, kiedy ziemię zmył deszcz, okazało się, że wydobyto też pocisk artyleryjski. Dobrze, że ziemia nie została od razu zabrana – poinformował wójt Henryk Krawczyk, który o całej sytuacji na gorąco informował też radnych podczas trwającej tego dnia sesji rady.
– Na miejsce skierowany został patrol policji, który wstępnie zabezpieczył teren. Nasz pirotechnik wstępnie ocenił też, że znaleziony niewybuch może być niebezpieczny. To pocisk o długości około 70 cm i o kalibrze 90 mm – dodaje rzecznik policji, sierż. szt. Kamil Raczyński.
Ponieważ miejsce budowy jest położone w bliskim sąsiedztwie obecnego przedszkola oraz boiska, wójt Henryk Krawczyk zdecydował o zarządzeniu ewakuacji dzieci ze znajdujących na terenie tutejszych placówek. Dzieci starsze po prostu zwolniono do domu, młodszych uczniów i przedszkolaków tymczasowo umieszczono w gmachu Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy, skąd odbierali ich następnie rodzice. Łącznie ewakuowano około 450 osób.
Sam teren wokół niebezpiecznego znaleziska został przez straż pożarną i policję zabezpieczony przed dostępem przypadkowych osób oraz wygrodzony. Podjęto też dalsze niezbędne działania dla usunięcia zagrożenia. W tym celu wezwano na miejsce saperów z Gliwic, którzy zabrali pocisk, prawdopodobnie w celu zdetonowania w specjalnie wyznaczonym miejscu.
– W czasie wojny Rosjanie podobno urządzili na tym terenie pas startowy dla swoich samolotów – stwierdził wójt, którego zdaniem wskazane byłoby sprawdzenie pod tym kątem całej okolicy, ponieważ takich pocisków może być więcej. (jar, PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka

Poznali magię nieba w planetarium

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

„Wiem, umiem, rozumiem”

Jarosław Jędrysiak26 kwietnia 2024

Przesadził – to mało powiedziane

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2024

Jakie inwestycje w gminie Wręczyca?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Nasi na Planecie Energii

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Sukces mażoretek

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023