Wręczyca Wielka

Bomba przy szkole. Ewakuowano dzieci

Przed godz. 15.00 we Wręczycy pojawił się patrol saperski z Gliwic, który zabrał pocisk.
PIOTR WIEWIÓRA
Bomba przy szkole. Ewakuowano dzieci

Podczas robót ziemnych na terenie budowanego we Wręczycy przedszkola natrafiono na niewybuch z czasów II wojny światowej. Dla bezpieczeństwa ewakuowano dzieci i wezwano saperów z Gliwic. – To prawdopodobnie pocisk przeciwlotniczy – mówi wójt Henryk Krawczyk

W zeszłą środę około godziny 10.30 podczas prac na terenie budowy przy ulicy Sportowej we Wręczycy, gdzie ma powstać nowe wręczyckie przedszkole, natrafiono na niebezpieczny niewybuch.
– Wydobyto całą bryłę ziemi przy pomocy koparki i dopiero potem, kiedy ziemię zmył deszcz, okazało się, że wydobyto też pocisk artyleryjski. Dobrze, że ziemia nie została od razu zabrana – poinformował wójt Henryk Krawczyk, który o całej sytuacji na gorąco informował też radnych podczas trwającej tego dnia sesji rady.
– Na miejsce skierowany został patrol policji, który wstępnie zabezpieczył teren. Nasz pirotechnik wstępnie ocenił też, że znaleziony niewybuch może być niebezpieczny. To pocisk o długości około 70 cm i o kalibrze 90 mm – dodaje rzecznik policji, sierż. szt. Kamil Raczyński.
Ponieważ miejsce budowy jest położone w bliskim sąsiedztwie obecnego przedszkola oraz boiska, wójt Henryk Krawczyk zdecydował o zarządzeniu ewakuacji dzieci ze znajdujących na terenie tutejszych placówek. Dzieci starsze po prostu zwolniono do domu, młodszych uczniów i przedszkolaków tymczasowo umieszczono w gmachu Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy, skąd odbierali ich następnie rodzice. Łącznie ewakuowano około 450 osób.
Sam teren wokół niebezpiecznego znaleziska został przez straż pożarną i policję zabezpieczony przed dostępem przypadkowych osób oraz wygrodzony. Podjęto też dalsze niezbędne działania dla usunięcia zagrożenia. W tym celu wezwano na miejsce saperów z Gliwic, którzy zabrali pocisk, prawdopodobnie w celu zdetonowania w specjalnie wyznaczonym miejscu.
– W czasie wojny Rosjanie podobno urządzili na tym terenie pas startowy dla swoich samolotów – stwierdził wójt, którego zdaniem wskazane byłoby sprawdzenie pod tym kątem całej okolicy, ponieważ takich pocisków może być więcej. (jar, PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka

Przesadził – to mało powiedziane

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2024

Jakie inwestycje w gminie Wręczyca?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Nasi na Planecie Energii

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Sukces mażoretek

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Pozytywni warcabiści

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2023

Będą wymieniać wodomierze

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2023