Częstochowa

Zbierają pieniądze na pomnik Jerzego Kuleja

Komitet zawiązał się 28 kwietnia. Dzisiaj przedstawił swoje plany.
PIOTR WIEWIÓRA
Zbierają pieniądze na pomnik Jerzego Kuleja

INICJATYWA. W kwietniu radni zdecydowali, że ten nieżyjący już słynny polski bokser, który pochodził z Częstochowy, będzie patronem ronda na Stradomiu. Również w kwietniu zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jerzego Kuleja. Lokalizacja na razie nie jest znana. Członkowie komitetu liczą na wskazówki ze strony mieszkańców

Piotr Wiewióra

Pomnik miałby powstać w ciągu 12 miesięcy, a przynajmniej taki jest plan. Byłby to trzeci obiekt upamiętniający Jerzego Kuleja w Częstochowie – po tablicy umieszczonej w 2014 roku na kamienicy przy al. Najświętszej Maryi Panny 12 oraz rondzie al. Bohaterów Monte Cassino/Sabinowska/Dźbowska/Żyzna, którego został patronem decyzją radnych miejskich podczas kwietniowej sesji. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jerzego Kuleja zawiązał się 28 kwietnia, a podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Konduktorowi przy ul. Piłsudskiego, jego członkowie przedstawili swoje plany. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Paweł Poliszewski – działacz społeczny i wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie, który został jednocześnie przewodniczącym komitetu. Wiceprzewodniczący to Piotr Dłubak – wiceprezes Konduktorowni, fotografik związany z częstochowskim Teatrem. Skarbnikiem jest Zbigniew Górka – mistrz Polski karate kyokushin w latach 90-tych, trener od 1989 roku i członek władz krajowych YMCA Polska, a sekretarzem Jaromir Puszek – nauczyciel i muzyk przez 20 lat związany z zespołem Habakuk.

Czekają na propozycje mieszkańców
Komitet ma też członków honorowych: prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Marka Cieślaka – utytułowanego żużlowca i trenera, Jerzego Rybickiego – m.in. złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku, Zbigniewa Buczkowskiego – aktora filmowego i estradowego, Janusza Stabno – rzecznika Polskiego Związku Bokserskiego oraz Przemysława Kossakowskiego – m.in. autora programu telewizyjnego „Kossakowski Inicjacja”.
– Był jednym z najlepszych polskich bokserów w historii, a do tego nigdy nie ukrywał, że pochodzi z Częstochowy. Do tego świetnym komentatorem i propagatorem boksu – powiedział Jaromir Puszek, wyjaśniając dlaczego zdaniem komitetu Jerzy Kulej zasługuje na pomnik w Częstochowie.
Inicjatorzy prosili o nagłośnienie pomysłu – nie tylko ze względu na zbiórkę pieniędzy na budowę, ale również wybór lokalizacji.
– Chcielibyśmy, żeby między mieszkańcami doszło do dyskusji, gdzie taki pomnik powinien stanąć. Zwróciliśmy się wprawdzie do władz miasta o zaproponowanie takich miejsc, ale chcemy też znać zdanie mieszkańców – podkreślił Paweł Poliszewski.

Nie ma miejsca, ale jest wykonawca
Obecny na konferencji prasowej wiceprezydent Jarosław Marszałek stwierdził, że dobrze, że jest to inicjatywa oddolna.
– Musimy się wspólnie zastanowić nad lokalizacją. Ale bardzo dużo będzie zależało od inicjatorów i artysty – skomentował, dodając, że miał okazję poznać Kuleja. – Był przesympatyczną osobą, której nie dało się nie lubić – powiedział.
A twórcą ma być światowej sławy rzeźbiarz Jerzy Kędziora, który sam zwrócił uwagę, że forma i rozmiar będą uzależnione od miejsca i otoczenia.
Członkowie komitetu zapowiedzieli, że uruchomią specjalne konto bankowe, na które będzie można wpłacać pieniądze. Z datków społecznych chcą bowiem sfinansować budowę.
– Na pewno będzie się to odbywało w sposób transparentny. Założyliśmy sobie realizację budowy w ciągu roku – skwitował Paweł Poliszewski.

Jerzy Kulej urodził się 12 października 1940 roku w Częstochowie. Karierę bokserską rozpoczął w Starcie Częstochowa w 1955 roku. Pierwszy złoty medal zdobył w 1963 roku na Mistrzostwach Europy w Moskwie – w wadze lekkopółśredniej. W 1964 i 1968 roku został mistrzem olimpijskim. W sumie stoczył 348 walk, z czego 317 wygrał, 6 zremisował a 25 przegrał. Nigdy nie został znokautowany. Po zakończeniu kariery zawodniczej z powodzeniem odnalazł się w roli komentatora sportowego. W 1998 roku za działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej, osiągnięcia sportowe oraz wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego, odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jerzy Kulej zmarł 13 lipca 2012 roku w wieku 71 lat.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022