Panki

Którego to wójta zasługi?

Dlaczego to było robione dopiero w 2009 roku, tuż przed wyborami? Ja musiałem to wszystko skończyć – mówił Praski.

Ale było wszystko podane na talerzu! Tylko realizować – oponował Izydorczyk. – Wszystko, co miał pan w pierwszej kadencji, to były roboty po Wydmuchu.
Którego to wójta zasługi?

KONFLIKT. W Pankach podczas niedawnej sesji doszło do spięcia między wójtem Praskim i radnym Izydorczykiem. O to, komu zawdzięczać należy szereg gminnych inwestycji: Praskiemu czy jego poprzednikowi, Wydmuchowi?

Przez sesję przewinął się wątek inwestycji w kanalizację – gdzie jeszcze jej nie ma i gdzie najpierw powinna być budowana. Przy okazji Bogdan Praski dość surowo ocenił swego poprzednika w wójtowskim fotelu, Zbigniewa Wydmucha.
– Kiedyś przez lata ktoś tej kanalizacji nie robił. Bo tu były lata, kiedy się nic nie robiło w tej gminie. Przyszedłem w 2010 roku, to musiałem Panki skanalizować. Teraz dopiero pierwszą miejscowość wychodzę poza Panki. Gdy – by ktoś to kiedyś robił sukcesywnie, może już byśmy mieli gminę skanalizowaną – ocenił Praski.
Na te uwagi wójta zareagował Tadeusz Izydorczyk.
– Mówi pan, że kiedyś nie robiono kanalizacji – zaczął radny. – Kanalizacja w Pankach, ul. Częstochowska, numery od 1 do 64 to okres realizacji 2009-2011. Częstochowska 65-70, Polna, Praszczyki też 2009- 2011. Wodociąg i kanalizacja na 3 Maja w Pankach to lata 2009-2012, na Głębockiego w tych samych latach – wyliczał Izydorczyk.
Radny dodał tu jeszcze przykład hali sportowej, której początki budowy też datują się na kadencję Wydmucha. Dalej wypowiedź przerwał mu wójt. W Pankach tak to niestety jest, że osoby funkcyjne nie zwykły czekać, aż głosu udzieli im przewodnicząca rady. Naprawiając niejako te specyficzne obyczaje, dodajmy, że Izydorczyk już po sesji podzielił się z nami dalszą częścią tej listy, której podczas obrad nie odczytał w pełni – wymieniającą termomodernizację budynku i modernizację kotłowni w szkole w Konieczkach z okresem realizacji 2009-2011 oraz punkty dotyczące zadań, dla których przed 2010-2011 rokiem poczyniono daleko posunięte przygotowania w zakresie dokumentacji czy wniosków o dotacje (m.in. przebudowy ulic Staszica, Krótkiej i Nadrzecznej oraz Górniczej, realizowane potem faktycznie w 2011).
– Dlaczego to było robione dopiero w 2009 roku, tuż przed wyborami? Ja musiałem to wszystko skończyć – kontrował na sesji Praski.
– Ale było wszystko podane na talerzu! Tylko realizować – oponował Izydorczyk. – Wszystko, co miał pan w pierwszej kadencji, to były roboty po Wydmuchu.
– Które? – pytał Praski.
– No czytam panu, a pan nie chce słuchać! – odparł Izydorczyk.
Na przykłady podawane przez radnego wójt stwierdzał dalej: „to ja robiłem”. Radny nie przeczył, ale podkreślał, że dokumentacja czy dotacje już były załatwione. Co do dotacji wójt oponował, że otrzymuje się je w roku realizacji, więc to nie zasługa poprzednika. W sprzeczkę włączyła się też skarbnik Elżbieta Wachowska, przekrzykując obu panów: „to był tylko projekt!”. Istny jarmark na sesji. (jar)

Nasz komentarz

Wydaje się, że w tym sporze czas rozstrzygnięć przyjdzie podczas wyborów. I to wyborcy zdecydują, czy więcej dla nich zrobił i załatwił wójt Wydmuch – czy wójt Praski. Choć możliwe, że zmiana ordynacji wyborczej sprawi, że wybrać będzie można już tylko kogoś zupełnie nowego. Kto – być może – z kolei sobie przypisze wszelkie zasługi. Tymczasem sprawy gminne trwalsze są niż indywidualne kariery lokalnych polityków. Ktoś zawsze coś po kimś kończy, poprawia, kontynuuje. I chyba im więcej ma autentycznych własnych zasług, tym mniej musi ich odbierać swoim poprzednikom. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Panki

Dzielnicowy sprzątał razem z uczniami

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Rozbiórka poprawi widoczność

Jarosław Jędrysiak14 marca 2024

Gmina pomoże skorzystać z „Czystego Powietrza”

Jarosław Jędrysiak23 lutego 2024

Wójt przypomina o czyszczeniu przepustów

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2024

Chodzą fałszywi inkasenci

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2024

Wiadomo, kiedy zgłaszać dzieci do przedszkoli i szkół

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2024