EKOLOGIA. We wrześniu ruszy program obejmujący dofinansowanie fotowoltaiki, solarów i pomp ciepła, z którego skorzystać będą mogli mieszkańcy całej gminy. Natomiast na grudzień planowane jest uruchomienie drugiego programu, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli aż w 85 procentach dofinansować wymianę pieców w swoich domach
Magdalena Kurzak
W ostatnim czasie bardzo dużo uwagi poświęca się problemowi niskiej emisji. Wiadomo już, że przed każdym posiadaczem starego pieca zanieczyszczającego środowisko w niedługim czasie stanie obowiązek jego wymiany. Mieszkańcy nie kryją więc zainteresowania programem, który im to umożliwi. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zakończył w maju przyjmowanie wniosków w programie „Stop Smog”, który dawał mieszkańcom województwa śląskiego możliwość dofinansowania wymiany pieców, jednak tylko w 15 proc. Program, który jesienią będzie realizowany przez gminę Kłobuck, w założeniu obejmie aż 85 proc. dopłaty do nowego kotła grzewczego.
– Wiemy, że mieszkańcy bardzo wyczekują tego programu, jednak termin jego uruchomienia nie zależy od nas. Najpierw Komisja Europejska musiała wyznaczyć wytyczne, obecnie czekamy na ogłoszenie programu. Dopiero po jego ogłoszeniu możemy do niego przystąpić – mówi Jerzy Zakrzewski, burmistrz.
Dofinansowanie obejmować będzie najbardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze czyli: kotły gazowe, na biomasę i paliwa stałe oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej. Obecnie trwają jeszcze negocjacje z Komisją Europejską dotyczące tego, aby na liście znalazły się jeszcze kotły na ekogroszek kategorii V. Warunkiem dofinansowania podłączenia do sieci ciepłowniczej jest jednak to, aby taka sieć była w drodze, a jak wiadomo w gminie Kłobuck jest z tym problem.
– Jesteśmy już po spotkaniu ze spółką U & R Calor, która zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą energii cieplnej do odbiorców zlokalizowanych na terenie miasta Kłobuck. Rozmowy dotyczyły planów inwestycyjnych firmy w naszej gminie – mówi burmistrz.
Zakrzewski nie ukrywa, że najbardziej ekologicznym i racjonalnym rozwiązaniem byłoby wyposażyć gminę w taką właśnie sieć ciepłowniczą.
– Jest to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie – podkreśla.
Wiadomo już, że programy zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku, jednak ich realizacja i wypłata środków odbędzie się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Miasto chciałoby, aby poprzedziły je ankiety, które pokażą, jakie jest zainteresowanie programami.
Facebook
YouTube
RSS