Krzepice

Robić progi na rynku?

Rakowski zainteresował się, co się robi w sprawie progów spowalniających ruch w rynku. Dyskutowano o tym już dawno i nie raz.
Robić progi na rynku?

PROBLEM. Czy zdecydować się na „leżących policjantów” na krzepickim rynku, czy może to jednak zły pomysł? Koncepcje były różne, ale dyskusja jest jeszcze w perspektywie

To temat powracający regularnie od dawna. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych na krzepickim rynku. Choć są tu przejścia dla pieszych, choć jest ograniczenie prędkości – to na oko widać, że wielu kierowców podchodzi do tego z lekceważeniem. Zwłaszcza od strony Sienkiewicza auta jadą nieraz dużo szybciej niż pozwalają znaki. Stąd wziął się pomysł, aby wymusić spowolnienie ruchu. Przy czym rozwiązaniem miało być tu wywyższenie przejść dla pieszych ponad poziom jezdni. Powstałe szerokie garby spowalniałyby ruch.

– Musimy coś z tym zrobić, bo na razie jeszcze się nic złego nie stało, ale… – przypominał temat na ostatniej sesji radny Tomasz Rakowski, dopytując też o to, czy cokolwiek w magistracie się w tej sprawie dzieje. Okazuje się, że coś się dzieje – choć nie do końca jest to wiadomość dobra.

– Mamy ofertę na wykonanie dwóch takich progów. I ta oferta nas zwaliła z nóg, bo to miałoby kosztować około 50 tys. złotych – mówi burmistrz Krystian Kotynia.

Chodzi oczywiście o te właśnie szerokie progi – takie garby, na których mieści się cała szerokość przejścia dla pieszych. Wymagają one przebudowy kawałka jezdni, jednak to nadal tylko odcinki liczone w metrach długości bieżącej. Podana wartość takiej przeróbki wywołała na sesji zrozumiały szmer zdziwienia czy też nawet oburzenia. Magistrat za taką robotę w takich kosztach do tej pory się nie zabrał – i raczej tego nie zrobi. Padł za to pomysł alternatywny. Aby zamiast szerokiego progu zastosować w rynku taki zwykły – przykręcany, zwany potocznie leżącym lub śpiącym policjantem.

– Na takie rozwiązanie byłoby nas stać w obecnym budżecie. Na takie dwa wąskie progi – podsumowuje burmistrz.

Rozwiązanie to, jak się okazuje, nie budzi jednak entuzjazmu.

– Wybór rozwiązania należałoby skonsultować z radnymi – uważa Rakowski.

– Należałoby to jednak jeszcze przedyskutować – zgadza się radny Rafał Balcerzak. – Mamy piękny rynek, niefortunnie tylko przez środek jest droga – ale już tak jest. Natomiast nie wiem, czy to jest dobre wyjście, aby przykręcić dwóch „śpiących policjantów”. Wyglądałoby to siermiężnie. Trzeba by się zastanowić, żebyśmy czegoś nie popsuli.

Jak działa wąski próg? Niejednokrotnie auta najeżdżają na niego mimo wszystko dość szybko, co powoduje hałas i wstrząs odczuwalny nawet w przyległych budynkach. Ludzie się potem skarzą i każą takie progi czym prędzej demontować. Próg szeroki, o jakim dyskutowano wcześniej, jednoznacznie wymusza zwolnienie, bo najechanie na niego z większą prędkością to niemal pewne uszkodzenie auta. Jeszcze inny pomysł przedstawił na sesji radny z Zajączek.

– Powinniśmy się zastanowić nad maksymalnym ograniczeniem prędkości – zasugerował Wojciech Droś. Chórem odpowiedziano, że ograniczenie już jest.

– Tam jest „40”, ale z doświadczenia wiemy, jak to funkcjonuje – podsumowuje przewodniczący Mateusz Kluba.

Marcin Świerczyński dodaje, że na kierowców działa też uzupełnienie przejścia czerwonym pasem dla rowerzystów. Wówczas dla bezpieczeństwa wielu kierowców profilaktycznie zwalnia. Tak przynajmniej wynika z obserwacji przewodniczącego osiedla Kuźniczka.

Jakiekolwiek rozwiązanie w końcu wybiorą dla rynku, pewnie potrzebna będzie poświęcona tej sprawie kolejna dyskusja z jakimiś końcowymi wnioskami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024