Kłobuck

Ścieżki rowerowej na Zakrzew nie będzie?

Ścieżka pieszo-rowerowa biegłaby m.in. wzdłuż ul. Sienkiewicza. Jerzy Zakrzewski uważa, że nadal będzie miała ona status drogi osiedlowej i o wjeździe samochodów ciężarowych nie ma mowy.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Ścieżki rowerowej na Zakrzew nie będzie?

INWESTYCJA. Miasto przymierza się do budowy ścieżko pieszo-rowerowej na Zakrzew. Ma ona biec od ul. Wieluńskiej poprzez połączenie ul. Hallera, Sienkiewicza i Zakrzewskiej – dzięki której przez most będzie można dojechać nad zbiornik wodny. Inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła, ale rozpoczęły się pierwsze problemy. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się bowiem grupa mieszkańców, którzy uważają, że zwiększy to natężenie ruchu – zwłaszcza na ul. Sienkiewicza – i łącznikowi mówią stanowcze „nie”

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie. Jednym z jego inicjatorów był Maciej Zielonka.

– Pan Zielonka chodził po domach i namawiał ludzi, żeby podpisali się pod petycją o utworzenie łącznika. Tymczasem okazuje się, że podpisy składane były przeciwko jego budowie – mówi mieszkaniec ul. Hallera. – Na naszej ulicy ludzie chcą tej inwestycji i uważają, że jest ona bardzo potrzebna – dodaje.

Maciej Zielonka dementuje te informacje. Owszem, przyznaje, że rzeczywiście pomagał przy zbieraniu podpisów, ale nie pod tym, czy inwestycja ma powstać, a pod tym, aby spotkanie mogło się odbyć, bo jak twierdzi, jest to ważny społecznie temat.

Na pytanie, czy jest przeciwny powstaniu łącznika, odpowiada, że będzie to rozwiązanie niekorzystne przede wszystkim dla mieszkańców ul. Sienkiewicza, którzy teraz mają tu ciszę.

– Koncepcja łącznika, którą znałem wcześniej, sprzed 5 lat, stworzona jeszcze za burmistrza Nowaka, była niedobra dla ul. Sienkiewicza. Pewnie dla mieszkańców Korczaka byłaby ona korzystna, bo uprościłaby dojazd do miasta, jednak jak powstanie łącznik i ktoś wpadnie tylko na to, aby połączyć go z ul. Staszica, będzie to zwykła miejska droga, którą wiele osób zacznie robić sobie skrót – tłumaczy Zielonka. Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka, nie podziela tej opinii.

– Bardzo duża grupa mieszkańców jednak chce takiego rozwiązania, dlatego uważam, że powinniśmy rozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami – mówi.

– Ulice, wzdłuż których będzie biegła ścieżka pieszo-rowerowa, wciąż pozostaną tymi samymi drogami osiedlowymi z dojazdem wyłącznie dla służb, więc jedyne, co się może zwiększyć, to ruch spacerujących tam i jeżdżących na rowerach osób – podkreśla.

Zakrzewski uważa, że wszystko można ustalić w fazie koncepcji, potrzeba tylko dialogu z mieszkańcami, których sugestie zostaną uwzględnione.

– Projektant może ustalić nośność zarówno dróg, jak i mostu, który ma w ramach inwestycji powstać, tak aby wyeliminować całkowicie ruch ciężki. Racjonalne jest, że jeśli ma to być ścieżka rekreacyjna, to nikt nie chce w tym miejscu tranzytu, bo jest to i niebezpieczne, i uciążliwe – dodaje burmistrz.

Maciej Zielonka jednak nie do końca jest o tym przekonany.

– Podczas spotkania już się mówiło o jakiejś śmieciarce. Jeśli więc będzie mogła wjechać śmieciarka, to pewnie i samochód ciężarowy z drzewem czy jeszcze inny – podkreśla.

– Uważam, że wszystkim nam powinno zależeć, aby w mieście zaczęły w końcu powstawać ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Jeśli będziemy w ten sposób myśleć, obawiam się, że niewiele uda nam się zdziałać w tym zakresie – kończy Zakrzewski. A Wy jakie macie zdanie na ten temat? Czekamy na Wasze zdanie w komentarzach.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024