Miedźno, powiat

Pomogli ofiarom żywiołu

Podjęcie uchwały zaproponował wójt gminy, sugerując zarazem kwotę pomocy – 15 tys. złotych. Środki te gmina jest w stanie wydzielić z rezerwy budżetowej.
ARCHIWUM
Pomogli ofiarom żywiołu

POMOC. Gest solidarności wobec tych, którzy ucierpieli w wyniku katastrofalnych wichur, jakie przeszły przez północne rejony Polski, okazany zostanie także ze strony naszego regionu

Podczas ubiegłotygodniowej sesji w Miedźnie rada tej gminy zdecydowała się na udzielenie konkretnej finansowej pomocy gminie Czersk w województwie pomorskim. Tej, na której terenie znajduje się Rytel – miejscowość znana z licznych medialnych komunikatów o stratach spowodowanych przez żywioł.

Podjęcie uchwały zaproponował wójt gminy, sugerując zarazem kwotę pomocy – 15 tys. złotych. Środki te gmina jest w stanie wydzielić z rezerwy budżetowej. Jak dodał skarbnik gminy, po podjęciu uchwały gmina ustali szczegóły dotyczące zasad udzielenia tej pomocy w porozumieniu z gminą, która ją otrzyma. Radni jednogłośnie zgodzili się na taką formę pomocy gminie z Pomorza. W krótkiej dyskusji zastanawiano się, czy nie należałoby przeznaczyć na pomoc kwoty jeszcze wyższej. Radny Kluba podał tu przykład, że w sumie znacznie większej pomocy udziela się czasem w gminie na cele powiatu. Wójt Derejczyk przypomniał z kolei, że zwykle w podobnych sytuacjach gmina wydzielała kwoty w granica 10 tys. zł, więc poszkodowany Czersk dostanie i tak kwotę o połowę wyższą, a sama pomoc ma przede wszystkim charakter symbolicznego gestu solidarności. Uznano też ostatecznie, że w tym momencie roku budżetowego rozsądne jest pozostawienie własnej gminie reszty rezerwy budżetowej – na ewentualne własne nieprzewidziane wydatki.

Akcję pomocy podjął też powiat kłobucki. Wyróżniła się tu akcja zbiórki darów dla poszkodowanych Pomorzan. Jak informuje starosta Kiepura, zgromadzono dużą ilość produktów spożywczych, przemysłowych, wody pitnej i napojów, a także tego, co przyda się podczas porządkowania terenów zdewastowanych przez żywioł – jak sprzęt strażacki, piły spalinowe, plandeki. W akcję zaangażowały się zarówno osoby prywatne, jak i fi rmy. Czynnie uczestniczyli w niej także samorządowcy i pracownicy starostwa. Pomoc zebrana na naszym terenie we wtorek trafi ła do powiatu kościerskiego. W Kościerzynie z auta, które dojechało tam z Kłobucka, wyładowano 17 palet darów – łącznie kilkanaście ton. (ja

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno, powiat

„Miedziaki dla Miedźna”, czyli jak gmina walczy o podatnika

Jarosław Jędrysiak8 marca 2021

Już nie przyjmują wniosków na azbest

Jarosław Jędrysiak26 lipca 2020

ZIB Bernat Miedźno mistrzem kłobuckiej ALHPN

Stanisław Wrzesiński10 marca 2020