Powiat, klasa okręgowa

Derbowa porażka liderującej Pogoni Kamyk w Golcach

W powiatowych derbach Amator Golce 3:1 (3:0) pokonał dotychczasowego lidera częstochowskiej okręgówki, Pogoń Kamyk. Dla Amatora dwie bramki w zaledwie trzy minuty zdobył Ariel Wiśniowski.
Stanisław Wrzesiński

PIŁKA NOŻNA. W niedzielnych deszczowych powiatowych derbach prowadząca z kompletem 12 punktów Pogoń Kamyk 1:3 (0:3) przegrała z Amatorem Golce, a KS Panki 1:1 (0:1) zremisował z Olimpią Truskolasy. Ostatni raz na tym poziomie rozgrywkowym zespoły z Panek i Truskolasów spotkały się ponad 16 lat temu – w kwietniu 2001 roku. Wówczas KS Panki 3:1 wygrał z Olimpią

Wyniki dotychczasowych pięciu kolejek potwierdzają opinię, że tegoroczne rozgrywki zreformowanej częstochowskiej okręgówki będą ciekawe i emocjonujące oraz że będziemy świadkami wielu niespodziewanych końcowych rozstrzygnięć. Wyjazdowa porażka 1:3 (0:3) z Amatorem kosztowała Pogoń Kamyk spadek na trzecie miejsce w tabeli. W Golcach prowadzenie dla gospodarzy (którzy za wszelką cenę chcieli się zrehabilitować za ubiegłotygodniowy blamaż – przegraną 1:6 w gminnych derbach z Olimpia Truskolasy) uzyskał już w 2. minucie Patryk Chajduś. Jednak bohaterem Amatora został Ariel Wiśniowski (zmienił w 20. minucie kontuzjowanego Pawła Nowaka), który miał prawdziwe piłkarskie „wejście smoka”, strzelając dwie kolejne bramki w odstępie zaledwie trzech minut (w 22. i 25. minucie). Honorowego gola dla podopiecznych Cezarego Siwego zdobył w 70. minucie Paweł Warchoł po samobójczym strzale.
Dodatkowym smaczkiem derbowej rywalizacji był fakt, że w obydwu zespołach zagrali piłkarze, którzy w niedalekiej przeszłości występowali w przeciwnych piłkarskich barwach: Adrian Sikorski i Paweł Suchanek w Amatorze czy Michał Wróblewski w Pogoni.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (padający przez cały mecz deszcz) piłkarskie derby (rozgrywane w okręgówce po ponad 16 latach) pomiędzy KS-em Panki a Olimpią Truskolasy zgromadziły liczną widownię. Prowadzenie dla gości w 8. minucie zdobył Oskar Bogus, który wykorzystał błąd bramkarza Panek Dariusza Sobolewskiego. Dla gospodarzy, w których barwach zabrakło kontuzjowanego Arkadiusza Hyry, do wyrównania tuż po przerwie doprowadził Tomasz Pasieka. W 81. minucie spotkania bolesnej kontuzji barku doznał pomocnik Olimpii Mateusz Bal, którego do szpitala odwiozła karetka pogotowia. Tym razem swojego dorobku strzeleckiego nie powiększył Dawid Wojtyra (Olimpia), który w spotkaniach wygranych 6:1 z Amatorem Golce oraz 5:0 z Jednością Boronów strzelał odpowiednio cztery i trzy bramki.

Pozostałe rozgrywki
Nowym liderem częstochowskiej okręgówki, po wygranej 4:1 (2:1) z MLKS-em Woźniki, został beniaminek Orzeł Kiedrzyn. Zresztą podopieczni Rafała Kuczery są jedynym niepokonanym zespołem w tegorocznych rozgrywkach okręgówki. Po efektownym zwycięstwie 6:0 (trzy bramki Bartosza Glińskiego) z Orłem Psary/Babienica na pozycję wicelidera awansowali Zieloni Żarki, przez wielu trenerów uznawani za głównego faworyta do końcowego sukcesu w okręgówce. Dla Orła była to druga z rzędu porażka w ciągu zaledwie pięciu dni. Podopieczni grającego trenera Adama Młynka, przegrywając w środę 0:1 z Orłem Kiedrzyn, przerwali serię 29 kolejnych meczów bez porażki (23 wygrane i 6 remisów).
Rzadko spotykanym wynikiem (nawet w okręgówce) zakończyło się spotkanie, w którym LZS Mrzygłód 14:2 (6:1) rozgromił Wartę Mstów. Podczas piłkarskiej kanonady cztery bramki dla gospodarzy strzelił Jakub Machura, trzy Tomasz Kukułka, dwie doświadczony Piotr Prusko, a po jednej uzyskali Przemysław Malczewski, Tomasz Smykala, Krystian Kołacz, Dominik Gębka i Patryk Czerwiński. Na listę strzelców gości wpisali się Michał Kowalczyk i Adrian Jura. W derbach Częstochowy prowadzony przez Andrzeja Wróblewskiego Stradom 4:1 (2:0) pokonał Victorię. Ciągle bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej pozostaje zamykająca tabelę Warta Kamieńskie Młyny (0:6 z Płomieniem Kuźnica Marianowa). Przed piłkarzami częstochowskiej okręgówki dwie kolejne kolejki. W VI kolejce, w najciekawszym pojedynku liderujący Orzeł Kiedrzyn spotka się z zajmującymi drugą pozycję Zielonymi Żarki, a w VII kolejce, w środę w powiatowych derbach KS Panki zmierzy się z Pogonią Kamyk.

Klasa okręgowa (grupa I)

Pozostałe wyniki (III kolejka): Amator Golce-Olimpia Truskolasy 1:6 (Jacek Rokosa; Dawid Wojtyra-4, Cezary Tomziński, Marcin Zalewski), LZS Mrzygłód-Pogoń Kamyk 0:1 (Michał Wróblewski), Jedność Boronów-KS Panki 1:2 (Kacper Dodat; Jakub Chrzęstek, Tomasz Pasieka), Orzeł Kiedrzyn- Sparta Szczekociny 3:3 (Maciej Wolski-2, Sebastian Lachowski; Sebastian Sukiewicz, Konrad Papaj), Zieloni Żarki-Victoria Częstochowa 0:2 (Jakub Nowakowski, Adam Górski), Lotnik Kościelec-Warta Mstów 2:4 (Marcin Kiwacz-2; Andrzej Bogucki- 2, Przemysław Nawizowski, Adrian Jura), Płomień Kuźnica Marianowa-Gmina Kłomnice 2:2 (Grzegorz Kędzierski, Mateusz Kępka; Przemysław Misiewicz, Michał Motyl), Stradom Częstochowa- Warta Kamieńskie Młyny 2:0 (Jacek Banasik, Dawid Nabiałek);

(IV kolejka): Pogoń Kamyk- Płomień Kuźnica Marianowa 3:0 (Alex Bednarek, Piotr Ściebura, Konrad Skoczylas), Olimpia Truskolasy-Jedność Boronów 5:0 (Dawid Wojtyra-3, Cezary Tomziński-2), MLKS Woźniki -KS Panki 5:1 (Radosław Paliga-5; Damian Olszewski), Gmina Kłomnice- Amator Golce 0:1 (Patryk Chajduś), Warta Kamieńskie Młyny-LZS Mrzygłód 2:3 (Karol Klyta, Sebastian Janecki; Piotr Prusko- 2, Przemysław Malczewski), Warta Mstów-Stradom Częstochowa 1:1 (Michał Kowalczyk; Damian Dul), Victoria Częstochowa- Lotnik Kościelec 2:0 (Adam Górski, Patryk Kłaczyński), Sparta Szczekociny-Zieloni Żarki 0:1 (Michał Jawura), Orzeł Psary/ Babienica-Orzeł Kiedrzyn 0:1 (Maciej Wolski);

(V kolejka): Zieloni Żarki-Orzeł Psary/Babienica 6:0 (Bartosz Gliński-3, Marcin Brodziński-2, Michał Jawura), Lotnik Kościelec-Sparta Szczekociny 4:0 (Damian Kotas-2, Piotr Knapik, Marcin Kiwacz), Stradom Częstochowa-Victoria Częstochowa 4:1 (Dawid Nabiałek, Piotr Nowaczyk, Michał Cieślar, Maciej Malinowski; Piotr Lenartowski), Płomień Kuźnica Marianowa- Warta Kamieńskie Młyny 6:0 (Grzegorz Kędzierski-2, Mateusz Hofman, Daniel Klyta, Tomasz Czok, Bartosz Michalski), Jedność Boronów-Gmina Kłomnice 0:2 (Bartłomiej Szymczyk-2), Orzeł Kiedrzyn- MLKS Woźniki 4:1 (Cezary Mazurkiewicz, Jan Gładysz, Mateusz Teodorczyk, Maciej Wolski; samobójcza).

VI kolejka (09.09., 17.00): Pogoń– Jedność, Kłomnice-Panki, Kamieńskie Młyny-Amator, Victoria- Mrzygłód, Orzeł-Lotnik, Kiedrzyn- Zieloni; (10.09., 17.00): Woźniki-Olimpia, Mstów-Płomień, Sparta-Stradom;

VII kolejka (13.09., 16.30): Panki-Pogoń, Olimpia-Kłomnice, Amator- Mstów, Zieloni-Woźniki, Lotnik- Kiedrzyn, Stradom-Orzeł, Mrzygłód-Sparta, Płomień-Victoria, Jedność-Kamieńskie Młyny.