Krzepice

Miasto pomoże gminie z Pomorza

Skarbniczka przedstawiła skale zniszczeń, które huragan wyrządził w gminie Parchowo. To tej gminie okazuje teraz solidarność i pomoc finansową gmina Krzepice.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Miasto pomoże gminie z Pomorza

POMOC. Krzepice przeznaczyły 10 tys.zł jako pomoc dla gminy Parchowo w województwie pomorskim. Chodzi o tereny, które tego lata znacznie ucierpiały podczas huraganu

Konsultacje burmistrza z radnymi w sprawie pomocy dla poszkodowanych Pomorzan odbyły się w drugiej połowie sierpnia, a we wtorek radni z Krzepic podjęli decyzję o przyznaniu pomocy finansowej gminie Parchowo, znajdującej się w powiecie bytowskim. To, że właśnie tam ma trafić pomoc z Krzepic, zdecydowało się podczas konsultacji z samorządami z poszkodowanego regionu.

– Rozmawialiśmy z wójtem gminy Sierakowice z tamtego regionu i to on wskazał nam, że gmina Parchowo jest o wiele bardziej zniszczona od jego gminy i żeby nasze środki skierować raczej tam – referowała podczas sesji skarbnik gminy Anna Mońka. To poczucie wzajemnej solidarności między samorządami poszkodowanych pomorskich gmin potwierdza też i burmistrz Krzepic.

– Dotarliśmy do jednej z gmin, gdzie wójt powiedział: „nie, nie, u nas nie było jeszcze tak źle” i polecił nam inną gminę. Tam drugi wójt stwierdził, że oni zdołają sobie sami poradzić, bo u nich bardziej ucierpiały uprawy i lasy. Podał nam za to trzeciego wójta, a dopiero ten czwartego, z Parchowa, jak to już przekazywała pani skarbnik. To taka rozwaga samorządowa, żeby nie brać, bo dają, tylko dostrzegać to, że może inni bardziej są w potrzebie – ocenia Krystian Kotynia.

Ostatecznie więc odbiorcą pomocy przyznanej przez krzepicki samorząd będzie gmina Parchowo. Wiadomo, że szkody, które poczynił tam huragan, są spore.

– W gminie Parchowo zostało uszkodzonych 155 budynków mieszkalnych, 57 domów letniskowych, 178 budynków gospodarczych, ucierpiały też budynki komunalne oraz wiele hektarów lasów i pól. Szacowane straty wynoszą około 8,5 miliona złotych – podała skarbnik gminy.

Wiadomo też już, na co zostanie wykorzystane te krzepickie 10 tysięcy. Gmina Parchowo wstawi za nie piec do jednej ze szkół, bo dotychczasowy uległ zalaniu i zniszczeniu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024

Budują ulicę

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024