Bez kategorii

Pół miliona na ucznia

Wójt podała, że utworzona trzyosobowa klasa w szkole w Rębielicach będzie kosztować gminę po 60 tys. zł na ucznia.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Pół miliona na ucznia

SZKOLNICTWO. Wójt gminy Lipie nie ukrywa, że szkoły z mało liczebnymi klasami poważnie ciążą lokalnemu budżetowi. Podczas sesji podała nawet konkretne wyliczenia

W związku z wdrażaniem reformy w gminie będą cztery placówki szkolne w czterech miejscowościach: trzy zespoły szkolno-przedszkolne i jedna szkoła podstawowa – w Rębielicach Szlacheckich. W zeszłym roku istnienie tej ostatniej placówki stało jeszcze pod znakiem zapytania – w związku z małą liczbą uczniów. Opór takiemu rozwiązaniu stawili jednak rodzice, a zmiany w prawie spowodowały, że do likwidacji szkoły nie starczyła już uchwała rady gminy. Przy okazji reformy oświaty były z kolei propozycje, by w takich małych placówkach gmina nie musiała tworzyć klas z bardzo małą liczbą uczniów. Argumentem samorządu były tu koszty znacznie przekraczające subwencję na oświatę. Ale i tu rodzice oczekiwali, że klasy takie będą utworzone, bo na całe zagadnienie patrzyli przede wszystkim pod kątem bliskości szkoły względem miejsca zamieszkania dzieci. Teraz, gdy oczekiwania rodziców musiały zostać spełnione, o tym, że jest tu i druga strona medalu, mówiła podczas ostatniej sesji wójt. Jak podała, utworzona trzyosobowa klasa w szkole w Rębielicach będzie kosztować gminę po 60 tys. zł na ucznia, gdy w dużych gminnych placówkach są to koszty po kilka tysięcy.

– Zapytanie państwo, dlaczego 3-osobowa klasa została utworzona. Zgodnie z obecnym prawem oświatowym nawet gdyby był jeden uczeń, klasa musiałaby zostać utworzona, jeśli sobie tego życzą rodzice – mówiła Bożena Wieloch podczas piątkowej sesji. – Nie czuję się przegrana w tej walce o racjonalne wydawanie środków publicznych, ponieważ o sprawie tej powiadamiane były instytucje aż po ministerstwo – dodała.

Konsekwencją, którą wójt wskazała, ma być rezygnacja z realizacji na terenie gminy innowacji pedagogicznych – gdzie do tej pory takie dodatkowe, rozwijające zdolności i możliwości uczniów zajęcia były prowadzone w wymiarze cyklicznym około 20 dodatkowych godzin. Teraz gmina z tej nadobowiązkowej oferty dla uczniów wycofuje się dla oszczędności.

– Tych zajęć w tym roku nie będzie, bo musimy utworzyć 3-osobową klasę za 60 tys. za ucznia. Nie oceniam tego, stwierdzam fakty – dodała wójt.

W perspektywie 8 lat trwania nauki uczniów tej 3-osobowej klasy koszty mają się zsumować do prawie 1,5 miliona zł. Czyli wyedukowanie jednego ucznia w takiej formie organizacyjnej kosztować będzie gminę prawie pół miliona.

Naszym zdaniem interes gminy, która wolałaby uniknąć nieproporcjonalnie dużych wydatków na jedną ze szkolnych klas, a z drugiej strony interes rodziców, którzy dobro dzieci widzą w tym, aby miały do szkoły jak najbliżej bez względu na koszty, są tu nie do pogodzenia. Jeśli gdzieś jest tu winowajca, to warto go szukać w gronie polityków z najwyższej krajowej półki. Bo już niedługo po wyborach do sejmu była mowa, że będzie silne wsparcie dla małych szkół, by te nie były likwidowane – i po to dano do ręki kuratorom prawo weta wobec zamiarów gminy, by takowe szkoły zamykać. Teraz okazuje się, że tak zwana „dobra zmiana” zaspokaja oczekiwania mieszkańców, rozdając pieniądze gminne z perspektywy Warszawy. Bo skoro małe szkoły i małe klasy mają w gminach działać – obiektywnie są to rozwiązania dobre, choć mocno kosztowne – to z centrali powinny szerszym strumieniem popłynąć na to odpowiednio duże środki. Tymczasem i w tej sprawie wymaga się od gmin, a nie dość dużo na to płaci „z centrali”. Czyli, niestety, wychodzi na to, że władze w kraju nam się zmieniły, a zasada obarczania gmin kosztami została. Przykre, bo to rodzi konflikty na tym najniższym szczeblu – u nas, także w naszych gminach. Lipie nie jest tu jedynym przykładem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bez kategorii

Nowe e-wydanie tygodnika jest już dostępne!

Redakcja22 marca 2024

Zapraszamy na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Marcin Syguda22 czerwca 2023

Koszykarski Klub Sportowy Basket Legnica w drodze po mistrzostwo III ligi

Marcin Syguda22 lutego 2023

Trwa konkurs dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2023

ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2023

Kończy się ważność bonów turystycznych

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2022