Robot otrzymał właśnie obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Czy doczekaliśmy czasów, gdy spełniają się wizje autorów science-fiction? A może to tylko kolejny przykład ekstrawagancji?
To pierwszy taki przypadek w historii. Atrybut do tej pory dostępny tylko dla ludzi teraz stał się udziałem inteligentnej maszyny. Sophia – bo maszynie tej nadano takie właśnie imię – jest humanoidalnym robotem, który został stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Jakie ma możliwości – zaprezentowano podczas forum „Future Investment Initiative” w Arabii Saudyjskiej. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby przy okazji nie ogłoszono, że decyzją króla Sophia… otrzymała obywatelstwo tego kraju. Jak zauważają komentatorzy, nie podano przy okazji, jakie prawa i obowiązki będzie mieć nowa „obywatelka”. Nie wszyscy też niecodzienną sytuację aprobują. Bo skoro Sophia jest robotem-kobietą, a jednocześnie obywatelką Arabii Saudyjskiej, to przecież powinna nosić ubrania właściwe kobietom arabskim, a i zasady jej obecności w towarzystwie mężczyzn powinny być poddane właściwym dla tradycji i praw kraju ograniczeniom. Ponieważ tak nie jest – od razu zauważono gorzko, że kobieta-robot ma w Arabii Saudyjskiej większe prawa niż pozostałe obywatelki tego kraju.
Krytyka popłynęła też z kręgów ściślej związanych z zagadnieniami robotyki. Bo z jednej strony nadano obywatelstwo pierwszemu robotowi, a z drugiej – wciąż nie są uregulowane zasady dotyczące kluczowych kwestii rozwoju sztucznej inteligencji. To może z kolei mieć bardzo negatywne skutki, bo robot tak w zasadzie jest tym, na co go zaprogramowano. Sztuczna inteligencja potencjalnie może się więc stać groźna. Tym bardziej przyznawanie jej ludzkich praw wymaga głębokich przemyśleń.
Ale nie wszyscy są tak krytyczni. A rozwój technologii sprawi, że to, co dziwi dzisiaj, już niedługo może się stać codziennością. Może więc czas pomyśleć, jaki jest nasz stosunek do współobywateli robotów i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat? Tak jak mamy je dajmy na to na temat imigrantów, kary śmierci czy obowiązkowych szczepień? (jar)
Facebook
YouTube
RSS