Od soboty, 13 czerwca, Polska otwiera granice dla obywateli Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje członkowskie otworzyły się dla naszych turystów. Gdzie możemy pojechać na wakacje w tym roku?
Premier Morawiecki poinformował, że od 13 czerwca Polska otwiera swoje granice dla obywateli państw Unii Europejskiej, a od 16 czerwca możliwe będą również loty międzynarodowe. Oznacza to, że od tego momentu Polacy mogą podróżować do wszystkich państw członkowskich, które już otworzyły swoje granice albo w najbliższym czasie to zapowiadają. Zaznaczyć jednak należy, że nie wszystkie kraje unijne zamierzają przyjmować turystów z Polski.
Swoje granice dla Polaków już otworzyły Chorwacja, Włochy i Bułgaria.
Od 15 czerwca będziemy mogli również pojechać do Grecji, Czech, Austrii, Niemiec, Francji, Estonii oraz na Litwę i Łotwę. Cypr otwiera swoje granice dla turystów od 20 czerwca, a Hiszpania od lipca.
Chorwacja
29 maja Chorwacja otworzyła swoje granice dla 10 państw, w tym dla Polski. Osoby przyjeżdżające nie muszą odbywać dwutygodniowej kwarantanny.
Chorwacki rząd wymaga, aby przy wjeździe do państwa turysta podał swoje dane kontaktowe oraz adres pobytu w kraju. Formularz można wypełnić na stronie Enter Croatia. W kraju już działają hotele, otwarte są restauracje i plaże, obowiązuje jednak dystans społeczny.
Grecja
Do Grecji będziemy mogli polecieć już 15 czerwca. Najpierw loty będą realizowane do Aten i Salonik, ale już od 1 lipca również do najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Turyści będą losowo poddawani testowi na obecność koronawirusa. Maseczki ochronne będą obowiązywać w muzeach, sklepach, galeriach handlowych i transporcie publicznym.
Posiłki będzie można zjeść tylko na zewnątrz, czyli w ogródkach przy restauracji. Odległość między stolikami musi wynieść 2 metry, a przy stoliku będzie mogło siedzieć maksymalnie 6 osób (limit osób nie dotyczy członków rodziny).
Bułgaria
Bułgaria sezon turystyczny rozpoczęła 1 czerwca. W kraju można poruszać się bez maseczek ochronnych, działają restauracje i kawiarnie a plaże są otwarte.
Minister turystyki Nikolina Angełkowa jeszcze w maju wypowiadając się w bułgarskiej telewizji na temat odmrażania branży turystycznej w jej kraju powiedziała, że prowadzone są rozmowy z państwami Unii Europejskiej, zwłaszcza z tymi, które maja pobodną sytuację epidemicznej, żeby od 15 czerwca zostały wznowione loty czarterowy do Bułgarii.
Włochy
Do Włoch bez testu na koronawirusa i kwarantanny można wjeżdżać od 3 czerwca. Pomiar temperatury jest obowiązkowy nie tylko na lotniskach, ale również przy wejściu na plażę. Od początku miesiąca we Włoszech działają restauracje i kawiarnie, a od 15 czerwca kraj przygotowuje się na otwarcie kin, teatrów oraz sal koncertowych. Z wstępnych informacji wynika, że liczba widzów nie może przekraczać 200 osób.
Czechy
Na początku czerwca czeski resort zdrowia udostępnił mapę Unii Europejskiej z podziałem na zielone, żółte oraz czerwone strefy.
Od 15.6. můžeme začít cestovat po Evropě. Na vládě jsme schválili systém označující bezpečné země pro cestování. Barvy na mapě označují závažnost vývoje covid v dané zemi. Zeleně jsou bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy. pic.twitter.com/hSphgepOei
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 1, 2020
Tylko po powrocie z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji Czesi będą musieli zrobić test na obecność COVID-19. Polska z kolei została uznana przez czeski rząd za kraj epidemiologicznie bezpieczny.
Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Vojtěcha Czesi mogą podróżować do krajów zaznaczonych na zielono bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na COVID-19 i obowiązku kwarantanny. Dokładnie takie zasady mają obowiązywać turystów przyjeżdżających z tych państw do Czech.
Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych Unii po 30 czerwca.
W swoim oświadczeniu KE zawiadomiła, że od 1 lipca do Unii Europejskiej powinni móc podróżować osoby z krajów Bałkanów Zachodnich, tj. Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej. Zdaniem unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson sytuacja epidemiczna w tych krajach jest co najmniej tak dobra jak w Unii, a nawet lepsza.
źródło: gazetaprawna.pl
Facebook
YouTube
RSS