Ekologia

Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce

Nasz projekt wpisuje się w założenia przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu tego roku uchwały antysmogowej – podkreśla Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.
BP ŚUM Tomasz Żak
Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce

„Silesia pod błękitnym niebem” to nazwa wspólnego przedsięwzięcia Województwa Śląskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wartego 100 mln zł. W jego ramach ogłaszane będą konkursy o dofinansowania na realizację prac badawczych, których celem jest rozwój nowych rynków dla technologii ochrony środowiska i energetyki

– Nasz wspólny projekt otrzymał pozytywną opinię rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Bez wątpienia wpisuje się w założenia przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu tego roku uchwały antysmogowej – podkreśla Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Celem prac badawczych w ramach „Silesii pod błękitnym niebem” jest rozwój nowych rynków dla technologii ochrony środowiska i energetyki.

– Nowe potrzeby w regionie, formułowane przede wszystkim przez przedsiębiorców i mieszkańców, będą wpływać na intensyfikację prac badawczych nad nowymi technologiami w obszarze ochrony środowiska i energetyki – informuje Biuro Prasowe Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Rozwiązania te dotyczą zasadniczo zmniejszenia energo- i zasobochłonności procesów oraz emisji zanieczyszczeń. Na tym tle wyłaniają się nowe rozwiązania w zakresie energetyki oraz transportu. Jednocześnie zwiększenie nacisku na rozwiązania strategiczne w zakresie ochrony środowiska, znajdujące się w sferze administracji publicznej, sprzyja rozwojowi technologii dla ochrony środowiska – dodaje.

Urząd zwraca uwagę, że rozwiązanie takie jak zielone zamówienia publiczne wpływa na stymulację nowych rynków, w których istotną rolę odgrywają proekologiczne przepisy i normy. Województwo musi też wprowadzić zmiany w sektorze energetyki. Dotyczą one innowacyjnych rozwiązań prowadzących do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Wiążą się ponadto ze zwiększeniem efektywności energetycznej oraz zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii do 20 proc. w krajowym miksie energetycznym do 2020 roku.

– W ramach programu zostaną zrealizowane badania przemysłowe i prace rozwojowe mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze źródeł niskich, tzn. spalania paliw w paleniskach domowych i transportu na terenie województwa śląskiego – podaje BP ŚUM. – Planowane interdyscyplinarne projekty będą obejmowały m.in. takie dziedziny jak energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka czy medycyna i przyczynią się do rozwoju różnych gałęzi gospodarki oraz poprawią jej konkurencyjność – zaznacza.

Pierwsze konkursy mają być ogłoszone w przyszłym roku. Do 2023 rok zaplanowano finansowanie projektów B + R, wyłonionych w ramach konkursów, a do roku 2027 przeprowadzenie ich ewaluacji oraz monitorowanie efektów realizacji. Za 10 lat nastąpić ma finisz wspólnego przedsięwzięcia województwa i NCBiR.

Zarząd województwa dodatkowo prowadzi obecnie z Komisją Europejską ustalenia dotyczące finansowania działań związanych z ochroną powietrza środkami śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. (oprac. PW)

Wśród proponowanych projektów technologicznych znalazły się m.in.: opracowanie skutecznego i nisko kosztowego przenośnego oczyszczacza powietrza wewnętrznego niskoemisyjny, wielopaliwowy, automatyczny kocioł na paliwa stałe niskoemisyjny kominek z płaszczem wodnym opalany drewnem ograniczanie problemu niskiej emisji poprzez spalanie w kotłach pyłowych paliw zawiesinowych na bazie mułów węglowych układy wspomagające ogrzewnictwo indywidualne poprzez wykorzystanie OZE projekt małej biogazowni na potrzeby gmin wiejskich układy odzysku energii odpadowej w autobusach miejskich czy wieża antysmogowa – Smog Free Tower.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

Dlaczego należy wymienić „ kopciucha” na ekologiczne źródło ciepła

Ewa Chojnacka18 sierpnia 2022

Zmiany w Programie „Czyste Powietrze” – prefinansowanie inwestycji

Ewa Chojnacka20 lipca 2022

Zakaz pieców gazowych. Decyzja UE przemebluje rynek grzewczy w Polsce

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Deklaracje CEEB w praktyce

Ewa Chojnacka31 maja 2022

Jak oszczędzać energię w domu

Ewa Chojnacka12 maja 2022

Rolnictwo przyjazne planecie

Ewa Chojnacka6 maja 2022