Przystajń

W urzędzie zapłacisz kartą lub telefonem

UG Przystajń dołączył ostatnio do grona jednostek wyposażonych w terminale, sfinansowane przez Ministerstwo Rozwoju i Krajową Izbę Rozliczeniową.
PIOTR WIEWIÓRA
W urzędzie zapłacisz kartą lub telefonem

CYFRYZACJA. Kolejne urzędy wyposażane są w terminale, umożliwiające płacenie podatków i opłat za pośrednictwem kart lub telefonów. Ostatnio dołączył do tego grona Urząd Gminy Przystajń. Ani gmina, ani mieszkańcy nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Przynajmniej do chwili zakończenia programu

W związku z uruchomieniem terminala, znajdującego się w punkcie kasowym urzędu, rada gminy podjęła w marcu uchwałę „w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków stanowiących dochody budżetu gminy instrumentem płatniczym”.

– Jako jedyna gmina w powiecie nie mamy inkasa. Nasi mieszkań- cy mają indywidualne konta. W program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej wchodzą z kolei prawie wszystkie gminy i Przystajń nie jest tu wyjątkiem – powiedział Henryk Mach, wójt Przystajni.

Wspomniany program to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju (MR) i Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. (KIR). Skierowany jest m.in. do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych.

– Chociaż obrót bezgotówkowy staje się coraz bardziej powszechny, obecnie tylko ok. 10 proc. jednostek samorządu terytorialnego umożliwia dokonywanie tego rodzaju płatności – poinformowała KIR w 2017 roku, dodając, że właśnie po to MR we współpracy z nią uruchamia program.

Płacenie kartą lub telefonem w urzędzie odbywa się tak samo jak w sklepach czy stacjach paliw posiadających terminale. I jest zupełnie darmowe. Terminal, w który wyposażono stanowisko kasowe w urzędzie, służy jednak tylko do regulowania zobowiązań wobec gminy. Nie ma limitu przeprowadzonych operacji. Jednostki administracji publicznej nie płacą za instalację i używanie urządzenia. Ale tylko do czasu zakończenia programu. W uzasadnieniu do projektu uchwały podjętej przez Przystajń znalazł się ponadto zapis, który sugeruje, że kiedy program dobiegnie końca, koszty spadną również na mieszkańców. Brzmi on: „po zakończeniu projektu, zgodnie z art. 60 par. 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, koszty obsługi systemu płatności przy użyciu karty (koszty opłat i prowizji) ponosić będzie podatnik”.

– Wszystkie koszty weźmiemy na siebie – zadeklarował jednak wójt Mach. – Oczywiście mam na myśli te, które bezpośrednio wiążą się z płaceniem za pośrednictwem naszego terminala zobowiązań wobec gminy. Czym innym są np. prowizje bankowe wynikające z umów zawartych między bankami i mieszkańcami oraz posiadanych przez nich kart – wyjaśnił. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

Będzie pomoc żywnościowa

Jarosław Jędrysiak17 lipca 2024

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023